Wielkopolska: używając broni próbowali wymusić 2 mln zł od przedsiębiorców

Prokuratura Rejonowa w Wolsztynie nadzoruje śledztwo w sprawie usiłowania rozboju z użyciem broni palnej kwoty 2 milionów złotych od przedsiębiorców z Wolsztyna.
 
Ustalono tożsamość sprawców.
 
Do zdarzenia doszło 28 czerwca 2018 roku w Wolsztynie. Do jednej z miejscowych firm przyszło czterech nieznanych mężczyzn. Od właścicieli domagali się 2 milionów złotych. Sprawcy grozili użyciem broni palnej, szarpali pokrzywdzonych, a jedną z osób dotkliwie pobili. Podejrzani, wychodząc z pomieszczeń firmy, zabrali kilka tysięcy złotych w gotówce. Gdy się zorientowali, że pieniędzy jest mało, po prostu je wyrzucili. Nadto grozili oni pokrzywdzonym, że w przypadku powiadomienia Policji lub prokuratury dokonają zemsty na ich najbliższych.
 
Intensywne czynności przeprowadzone w toku postępowania doprowadziły do ustalenia tożsamości mężczyzn, którzy 28 czerwca 2018 roku dopuścili się przestępstwa na szkodę przedsiębiorców z Wolsztyna.
 
Podejrzani zostali aresztowani.
 
Na polecenie prokuratora policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu 9 października 2018 roku w Gdańsku, Olsztynie i Suwałkach zatrzymali czterech mężczyzn pochodzących z województwa warmińsko-mazurskiego. Jeden aktualnie zamieszkiwał w Gdańsku, a inny w Suwałkach. Niektórzy z nich byli wcześniej karani. W przeszłości dopuścili się oni różnych przestępstw kryminalnych, za które zostali skazani i odbywali kary pozbawienia wolności.
 
Ze względu na informacje, że sprawcy mogą posiadań broń, w działaniach brały udział jednostki antyterrorystyczne Policji.
 
Materiał dowodowy zebrany w toku śledztwa dał podstawę do przedstawienia zatrzymanym mężczyznom zarzuty usiłowania rozboju z użyciem broni palnej oraz użycia gróźb bezprawnych w celu wywarcia wpływu na świadków. Za tego rodzaju przestępstwa podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.
 
Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Wolsztynie Sąd zastosował wobec wszystkich podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
 
(PAP)