Syria: W walkach na wschodzie zginęło 35 dżihadystów z Państwa Islamskiego

Syria: W walkach na wschodzie zginęło 35 dżihadystów z Państwa Islamskiego

Według danych Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka od 10 września zginęło 227 bojowników SDF i 414 członków IS. SDF to rebeliancka koalicja zdominowana przez syryjskich Kurdów i wspierana przez Stany Zjednoczone.

 

Obserwatorium podało, że 28 dżihadystów IS zostało zabitych w sobotnich nalotach międzynarodowej koalicji prowadzonych w rejonie znajdującej się w dolinie Eufratu enklawy Hażin w muhafazie Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii. Siedmiu członków IS poniosło śmierć w wyniku lądowego natarcia SDF.

 

Ofensywa SDF na Hażin rozpoczęła się 10 września jako trzeci i ostatni etap operacji "Burza Dżaziry". Enklawa ta obejmuje niewielkie powierzchniowo terytorium jednak jest ono trudne do zdobycia ze względu na silne ufortyfikowanie terenu. Przed rozpoczęciem ofensywy rzecznik SDF oceniał, że IS zgromadziło tam około 1500 dżihadystów. Hażin pełni obecnie rolę stolicy IS i jest jedną z trzech ostatnich enklaw IS w Syrii.

 

Obserwatorium podało również w sobotę, że od 10 września w wyniku walk w tym rejonie zginęło już 414 członków IS oraz 227 bojowników SDF. SDF, które dotychczas nie opublikowało żadnej informacji o swoich stratach, nie potwierdziło tych danych. Zdaniem ekspertów świadczą one o bardzo dużej intensywności walk w tym rejonie.

 

Według Obserwatorium w wyniku nalotów międzynarodowej koalicji w czwartek i piątek zginęło 41 cywilów, w tym 10 dzieci. IS masowo wykorzystuje cywilów, w tym dzieci, jako "żywe tarcze", starając się w ten sposób utrudnić natarcie SDF i wywołać niechęć miejscowej ludności do tych oddziałów.

 

Natarcie SDF utrudnia też trwająca od 13 października burza piaskowa. Zdaniem rzecznika SDF Redura Chalila z tego powodu operacja przeciwko IS potrwa dłużej niż planowano.

 

(PAP)