Koalicja Obywatelska triumfuje w miastach

Dziękujemy wyborcom za zaufanie, mamy wspaniałych prezydentów, ruszamy do dalszej ciężkiej pracy przed drugą turą, wszystkie ręce na pokład – powiedział w poniedziałek w Katowicach wiceprzewodniczący PO Borys Budka.
 
Budka i lider śląskiej PO, marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa podczas konferencji prasowej gratulowali kandydatom Koalicji Obywatelskiej z miast woj. śląskiego, którzy – według wciąż niepełnych danych - zwyciężyli już w pierwszej turze: Arkadiuszowi Chęcińskiemu z Sosnowca, Andrzejowi Kotali z Chorzowa i Piotrowi Kuczerze z Rybnika.
 
Zapewnili też o pełnym wsparciu dla kandydatów, którzy będą walczyć w drugiej turze. To m.in. Mariusz Wołosz, który prawdopodobnie zmierzy się w Bytomiu z urzędującym prezydentem Damianem Bartylą, oraz poseł Wojciech Król, który w Mysłowicach będzie walczyć z bezpartyjnym Dariuszem Wójtowiczem.
 
"Wszystkie ręce na pokład. Dzisiaj rozpoczynamy kolejny etap kampanii. Jestem przekonany, że również nasi koledzy, którzy wiedzą, jak wygrywać wybory, podzielą się swoim doświadczeniem, będą wspierać kandydatów. Jestem przekonany, że ten pozytywny program, jaki Koalicja Obywatelska prezentuje, to jest ten klucz do sukcesu - pozytywni ludzie, pozytywny program, pozytywna energia" – powiedział Budka.
 
Kandydaci Koalicji Obywatelskiej mają szanse na zwycięstwo w drugiej turze w Mysłowicach, Bytomiu, Bielsku-Białej, Świętochłowicach i Zabrzu. „Jesteśmy w bardzo dobrych nastrojach, cele zostały osiągnięte. Bijemy się jeszcze w 5 miastach, więc kampania wyborcza dalej trwa” – powiedział marszałek Saługa.
 
Odnosząc się do oczekiwanych wciąż wyników wyborów do Sejmiku Województwa Śląskiego Saługa powiedział, że według obecnych danych „jest blisko remisu między Koalicją Obywatelską a PiS”.
 
„Jestem przekonany, że będziemy w stanie tworzyć koalicję podobną do tych, które były w poprzedniej kadencji. Liczymy na dobry wynik SLD, PSL. Widać, że ten podział autonomistów, regionalistów na razie rokuje trochę słabo, ale zobaczymy, jak będziemy znali wszystkie wyniki” – dodał marszałek.
 
W mijającej kadencji w Sejmiku Województwa Śląskiego rządzi koalicja PO - PSL - Śląska Partia Regionalna - SLD.
 
W Bytomiu w drugiej turze zmierzą się prawdopodobnie: obecny prezydent Damian Bartyla, ubiegający się o reelekcję z listy lokalnego komitetu, oraz kandydat Koalicji Obywatelskiej Mariusz Wołosz, który informował w poniedziałek o swoim na razie najlepszym wyniku w Bytomiu.
 
"Ten wynik pokazuje, że bytomianie chcą, by Bytom znowu stał się miastem prawa, znowu stał się czystym miastem, przyjaznym dla mieszkańców. Cieszę się, że tak się to potoczyło. Chciałbym zaapelować do konkurencji, aby ten kolejny etap walki był walką na argumenty, a nie hejt i czarny PR. Myślę, że pokażemy mieszkańcom, że mamy pomysł i wygramy w drugiej turze" – oświadczył Wołosz podczas konferencji w Katowicach.
 
W Mysłowicach urzędujący prezydent Edward Lasok nie przeszedł do drugiej tury, w której będą rywalizować bezpartyjny Dariusz Wójtowicz oraz poseł Wojciech Król z Koalicji Obywatelskiej.
 
"Mysłowice potrzebują zmiany i reformy. Prezydent Lasok nie przeprowadził żadnych poważnych reform, nie poradził sobie z problemami, które pozostawił jego poprzednik Grzegorz Osyra. Mam tu na myśli mysłowickie wodociągi, które borykają się z dużymi problemami finansowymi od wielu lat, również szpital boryka się z problemami, jednemu z oddziałów grozi zamknięcie. Mój program jest nie tylko oparty na obietnicach czegoś nowego, ale przede wszystkim oparty na zmianie podejścia do zarządzania miastem i nastawienia na reformę, na restrukturyzację gałęzi, które w tej chwili nie funkcjonują" - powiedział Wojciech Król podczas konferencji.
 
Wszyscy jej uczestnicy apelowali o udział w drugiej turze wyborów w miastach, gdzie się ona odbędzie. „Chciałbym obiecać bardzo dużą pracę w ciągu tych najbliższych niecałych dwóch tygodni. Czeka nas bardzo duża praca w Bielsku, gdzie nasz kandydat wierzę, że potwierdzi ten pierwszy swój wynik również w drugiej turze. To jest kwestia Świętochłowic, ale też Bytomia, Mysłowic – najlepsi kandydaci, którzy mają wielkie szansę na zwycięstwo i oczywiście coś, w co osobiście wierzę – w wygraną Agnieszki Rupniewskiej w Zabrzu. Zabrzanie pokazali, że potrzebują zmiany, chcą osoby nowej, dynamicznej, która otworzy miasto na mieszkańców i jestem przekonany, że również w Zabrzu ta zmiana się powiedzie” – powiedział Budka, swego czasu zabrzański radny.
 
Zwycięscy prezydenci dziękowali swoim wyborcom. "Ta wizja rozwoju Rybnika się spodobała i będzie kontynuowana w kolejnych 5 latach. Trzeba dalej pracować, to będzie kolejne twórcze 5 lat" - powiedział prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
 
"Ten wynik pokazuje, że kampania oparta na kłamstwie nie daje efektów praktycznie żadnych" - ocenił prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. "Wynika pewnie z tego, że chorzowianie nie są wyborcami, którym można wszystko wmówić, opluć kogoś, bo to jest weryfikowane. Wyborcy wybrali Polskę samorządną, a nie centralnie sterowaną" - dodał.
 
"Koalicja Obywatelska, która walczy o niezależność samorządów, pokazała, że potrafi wygrywać, że samorząd jest dla niej bardzo ważny" - podsumował prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. 
 
(PAP)