Polskie MIG-i 29 uziemione do listopada. Trwa wdrażanie zaleceń po wypadku

Polskie MIG-i 29 uziemione do listopada. Trwa wdrażanie zaleceń po wypadku

"Jesteśmy na etapie wdrażania zaleceń profilaktycznych Komisji (Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego- KBWLLP - PAP) w jednostkach. Po ich wdrożeniu będzie można wznowić loty na samolotach MIG-29" - powiedział w środę PAP rzecznik DGRSZ kmdr Cichy. Jak dodał, wznowienie lotów tych maszyn wojskowych jest zaplanowane na początek listopada.

 

Kmdr Cichy przyznał, że DGRSZ nie ma informacji o zakończeniu badania przez KBWLLP tragicznego wypadku MIG-29 z 6 lipca tego roku, w którym zginął pilot. Dowództwo Generalne nie otrzymało bowiem jeszcze protokołu z tego badania. Jak wyjaśnił rzecznik, KBWLLP może przekazywać swoje zalecenia profilaktyczne dot. danego wypadku na każdym etapie swojego badania.

 

"Komisja (KBWLLP - PAP) może stwierdzić, że na obecnym etapie badania wszystkie przyczyny zostały ustalone, zalecić profilaktykę, a z naszej strony po wdrożeniu tej profilaktyki możemy podjąć decyzję, żeby wznowić loty na samolotach nie czekając na protokół końcowy z badań" - powiedział PAP rzecznik Dowództwa Generalnego.

 

"Protokół z badań jest to opasły i skomplikowany dokument. Jego stworzenie może trwać. My w tym czasie - bo nam zależy na tym - możemy loty wznowić. Jeżeli jest taka możliwość, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, to z niej korzystamy" - dodał kmdr Cichy.

 

W jego ocenie skoro KBWLLP wydała zalecenia dot. lotów samolotów MIG-29, to znaczy, że "jest już na takim etapie wyjaśnienia" przyczyn katastrofy, że mogła przekazać wszystkie zalecenia i kolejnych nie należy się spodziewać.

 

Na początku października gen. Jan Śliwka, Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, informował posłów z sejmowej Komisji Obrony, że spodziewa się zakończenia badań KBWLLP w ciągu miesiąca.

 

6 lipca samolot MiG-29 z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku rozbił się w nocy, w okolicach Pasłęka (woj. warmińsko-mazurskie). Pilot katapultował się, ale nie przeżył wypadku. Pół roku wcześniej, 18 grudnia 2017 r. rozbił się wieczorem w okolicach Kałuszyna na Mazowszu podchodzący do lądowania w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim myśliwiec MiG-29 z tej bazy. W tym wypadku pilot przeżył.

 

Po tych wypadkach loty wszystkich maszyn MIG-29 były wstrzymywane. Po ostatnim wypadku uziemiono także poradzieckie, uderzeniowe Su-22, gdyż oba samoloty mają ten sam typ fotela wyrzucanego. Uziemienie samolotów miało trwać do czasu wyjaśnienia przyczyn ostatniego wypadku przez Komisję Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

 

Pod koniec września samoloty wojskowe Su-22 wznowiły loty - informowało PAP Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Samoloty te były uziemione przez ponad dwa miesiące.

 

(PAP)