Meksyk: protest przeciwko obecności migrantów z Hondurasu

Ambasador Hondurasu w Meksyku powiedział w niedzielę, że karawana migrantów, która dotarła do meksykańskiego miasta Tijuana, została utworzona w interesie politycznym opozycyjnej partii Wolność i Odrodzenie LIBRE (Partido Libertad y Refundacion LIBRE) z Hondurasu.
 
Alden Rivera Montes, ambasador Hondurasu w Meksyku, podczas spotkania z mediami w Tijuana, mieście na granicy Meksyku i USA, do którego dotarło już ok. 4 tys. migrantów, oskarżył byłego prezydenta Hondurasu, obecnie szefa partii Wolność i Odrodzenie LIBRE (Partido Libertad y Refundacion LIBRE) Manuela Zelaya i byłego posła Bartolo Fuentesa, że są liderami i promotorami karawany i dodał, ze organizacja pomocowa Pueblo Sin Fronteras (Ludzie bez granic) prowadziła karawanę podczas przeprawy przez Meksyk.
 
"Przywództwo tej karawany to organizacja Ludzie bez granic (Pueblo Sin Fronteras - PSF) i opozycyjna partia polityczna, która wystosowała wezwanie (do działania) w Hondurasie mniej więcej w dniu 13 października" - powiedział Rivera Montes.
 
Podkreślił, że partia Wolność i Odrodzenie LIBRE jest "wielkim promotorem" karawany.
 
Wolność i Odrodzenie LIBRE "stymulowała krok po kroku tworzenie tej karawany, (...) a organizacja Ludzie bez granic (PSF) "podjęła się przeprowadzenia (karawany)" - powiedział ambasador Rivera Montes.
 
Rivera Montes stwierdził, że "istnieje interes polityczno-wyborczy" i wskazał, że organizatorzy karawany "okłamywali migrantów, obiecując im wizę tranzytową przez Meksyk, która nie istnieje w przepisach meksykańskich i zapewniali migrantów, że będą mogli bez problemów przekroczyć granicę Meksyku z USA, a to nie jest prawdą".
 
Rivera Montes przypomniał, że USA bardzo jasno określiły swe stanowisko w sprawie karawany migrantów i dodał, że sytuacja, w której migranci będą przekraczali granicę z USA "nie będzie miała miejsca". Dodał, że "dostanie się do USA będzie bardzo trudne".
 
Rivera Montes powiedział, że jego rodacy "mają oczekiwania i marzenia" i dodał, że „będziemy im towarzyszyć, aby ich prawa człowieka były szanowane", a "sędziowie w Stanach Zjednoczonych będą tymi, którzy podejmą decyzję".
 
Około 4 tys. osób dotarło już do Tijuany i oczekuje tam na kolejne co najmniej 5 tys. osób, aby wspólnie wystąpić o azyl polityczny w USA.
 
Przybycie pierwszych grup migrantów doprowadziło do napięć w lokalnej społeczności. W kierunku migrantów poleciały kamienie, wznoszono okrzyki "Wynoście się stąd. Nie chcemy tu was".
 
Jak podał portal animalpolitico, w sieciach społecznościowych pojawił się apel, aby w niedzielę 18 listopada zorganizować marsz skierowany przeciwko karawanie migrantów.
 
Władze leżącego po amerykańskiej stronie granicy miasta San Diego ograniczyły liczbę dróg dojazdowych. Na tych, które pozostały otwarte, poustawiano bariery cementowe i zainstalowano drut kolczasty.
 
Partia Wolność i Odrodzenie LIBRE (Partido Libertad y Refundacion LIBRE) pojawiła się w następstwie kryzysu politycznego w 2009 r. w Hondurasie. W 2009 r. doszło do wojskowego zamachu, w którym został obalony prezydent Manuel Zelaya, "liberał, który skręcił w lewo". Po raz pierwszy partia uczestniczyła w wyborach powszechnych w 2013 r. 
 
(PAP)