Watykan: papież Franciszek zwołuje wielka naradę w sprawie pedofilii w Kościele

W naradzie w dniach od 21 do 24 lutego uczestniczyć będą też szefowie watykańskich urzędów i kongregacji, przełożeni generalni zakonów i zgromadzeń.

 

"Lutowe spotkanie jest bezprecedensowe i pokazuje, że papież Franciszek uczynił z ochrony nieletnich fundamentalny priorytet dla Kościoła" - oświadczył watykański rzecznik.

 

Greg Burke dodał: "Tu chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom na całym świecie. Papież Franciszek chce, aby przywódcy kościelni mieli pełną świadomość tego, jak destrukcyjny wpływ ma na ofiary wykorzystywanie seksualne ze strony duchowieństwa".

 

Rzecznik poinformował, że będzie to przede wszystkim spotkanie z udziałem biskupów, gdyż to na nich spoczywa główna odpowiedzialność za ten "poważny problem". Zaznaczył zarazem, że także osoby świeckie - eksperci w dziedzinie zwalczania nadużyć - wniosą swój wkład w dyskusję, zwłaszcza o tym, co należy zrobić, by zapewnić "transparentność i pociąganie do odpowiedzialności".

 

Przedstawiciel komitetu organizacyjnego spotkania ksiądz Hans Zollner z Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich powiedział, że dobre przygotowanie narady pozwoli połączyć takie aspekty, jak "analiza, świadomość, wstyd, skrucha, modlitwa i ustalenie działań oraz decyzji, które należy podjąć w duchu sprawiedliwości i prawdy".

 

Niemiecki jezuita zapowiedział, że prowadzone będą konsultacje z ofiarami wykorzystywania oraz z grupami ekspertów. Jak dodał, do uczestników spotkania wysłane zostaną kwestionariusze.

 

"Ważne jest to, by podzielić się doświadczeniami, trudnościami i także możliwymi rozwiązaniami, by stawić czoło temu strasznemu skandalowi" - powiedział ks. Zollner.

 

(PAP)