Łucznik wyprodukował okolicznościową serię pistoletów VIS

Łucznik wyprodukował okolicznościową serię pistoletów VIS
http://fabrykabroni.pl

Jak czytamy w komunikacie, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Fabryka Broni „Łucznik” – Radom wyprodukowała limitowaną serię pięćdziesięciu pistoletów.

 

"Każdy z pistoletów posiada okolicznościowy grawerunek, przedstawiający proporzec kawalerii II RP z 1939 roku oraz napis „100 LAT NIEPODLEGŁEJ”. Ponadto, każdy z pistoletów opatrzony jest indywidualnym numerem seryjnym, w przedziale 201801 – 201850" - podano.

 

"Broń, uznawana za jedną z najlepszych polskich konstrukcji. Pistolet VIS wz. 35 został skonstruowany przez wybitnych polskich inżynierów - Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego na początku lat 30. XX wieku. Egzemplarz prototypowy wykonano w 1930 r. w Fabryce Karabinów w Warszawie" - podano.

 

"Pistolet składał się z 48 elementów i otrzymał oznaczenie WiS wz.1931 od pierwszych liter nazwisk jego twórców, które później zmieniono na VIS – od łacińskiego terminu +vis+ (siła). W lutym 1932 roku pistolet otrzymał polski patent nr 15567, a następnie podjęto decyzję o przyjęciu go do uzbrojenia WP jako automatyczny pistolet 8-strzałowy VIS kal. 9 mm konstrukcji PWU. Produkcja seryjna ruszyła w 1936 roku i w ciągu 3 lat na wyposażenie wojska trafiło blisko 50 000 sztuk" - dodano.

 

PGZ przypomniało, że "pistoletu VIS używano we wszystkich formacjach. W miarę rozwoju produkcji sukcesywnie przydzielano go poszczególnym wojskowym jednostkom. W czerwcu 1938 VIS był już w jednostkach pancernych, w kawalerii i lotnictwie. Następnie broń otrzymywała piechota, łączność i artyleria. Pistolet był używany także w marynarce wojennej i Korpusie Ochrony Pogranicza".

 

"Dzięki doskonałemu wykonaniu i znakomitym parametrom, VIS stał się etatowym pistoletem na uzbrojeniu oficerów i podoficerów Wojska Polskiego i jednym z najlepszych wojskowych pistoletów na świecie" - podkreślono.

 

Fabryka Broni „Łucznik” – Radom jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, wiodącym producentem i dostawcą broni na rynki krajowe i zagraniczne. Fabryka Broni jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Spółka zatrudnia obecnie ponad pół tysiąca pracowników. PGZ to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek z branży obronnej, stoczniowej i nowych technologii. Roczne przychody PGZ sięgają 5 mld zł - czytamy na stronie internetowej Grupy.

 

(PAP)