Francja: Szef MSW apeluje o przerwanie protestów

Francja: Szef MSW apeluje o przerwanie protestów
PAP/EPA/YOAN VALAT

Castaner wezwał "racjonalnych (uczestników ruchu) żółtych kamizelek", by nie działali wspólnie z ekstremistami i podjęli dialog z rządem.

Minister, który wystąpił w Senacie przed Komisją Praw, powiedział też, że ma zamiar wezwać protestujących do zachowania spokoju.

 

Castaner przypomniał, że w trakcie zamieszek, do jakich doszło w sobotę zatrzymano 412 osób, "więcej niż kiedykolwiek wcześniej".

 

Wcześniej we wtorek premier Francji Edouard Philippe ogłosił, że w związku z masowymi protestami rząd zawiesza planowaną na 1 stycznia podwyżkę akcyzy na paliwo. Ponadto zapewnił, że w zimie nie będzie wzrostu cen gazu ani energii elektrycznej. Jednak protestujący w ramach ruchu "żółtych kamizelek" nadal okupują wiele składów paliwa, a w Marsylii doszło do starć młodzieży z policją.

 

Wtorkowe decyzje gabinetu Philippe'a są pierwszą w ciągu 18 miesięcy rządów Macrona ewidentną zmianą planów.

 

We Francji trwają zapoczątkowane 17 listopada protesty oddolnego ruchu "żółtych kamizelek", który sprzeciwia się m.in. podwyżkom akcyzy na paliwa i wzrastającym kosztom utrzymania. Dochodzi do blokad dróg czy składów paliwa.

 

(PAP)