Iran ostrzega USA przed "zalewem" narkotyków, uchodźców i terroryzmu

Iran ostrzega USA przed zalewem narkotyków, uchodźców i terroryzmu

"Ostrzegam tych, którzy nakładają sankcje, że jeśli zdolność Iranu do walki z narkotykami i terroryzmem ucierpi (...) nie będziecie bezpieczni od zalewu narkotyków, uchodźców szukających azylu, bomb i terroryzmu" - powiedział Rowhani podczas odbywającej się w Teheranie międzynarodowej konferencji poświęconej walce z terroryzmem. Nazwał też amerykańskie sankcje "terroryzmem gospodarczym".

 

Na początku listopada weszły w życie amerykańskie sankcje przeciwko Iranowi, będące efektem wypowiedzenia w maju przez administrację Donalda Trumpa porozumienia nuklearnego z tym krajem z 2015 r. Sankcje obejmują m.in. zakaz kupowania irańskiej ropy naftowej, która jest najważniejszym towarem eksportowym tego kraju.

 

Również w sobotę irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif oświadczył, że Stany Zjednoczone sprzedając na Bliski Wschód znacznie więcej broni niż ten region potrzebuje, "zmieniają go w beczkę prochu". "Wielkość sprzedaży broni przez Amerykanów jest nie wiarygodna i znacznie przekracza potrzeby regionu, co pokazuje jak bardzo niebezpieczną politykę prowadzą Amerykanie" - mówił Zarif, którego cytuje państwowa agencja IRNA.

 

(PAP)