28 praw jazdy odebranych w jeden dzień - tak działa stołeczna specgrupa policji SPEED

Jak poinformował PAP rzecznik komendanta stołecznego policji kom. Sylwester Marczak, grupa SPEED wzmożone kontrole prowadziła w minioną sobotę, 8 grudnia. W akcji wzięło udział ponad 50 funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, kryminalnych i policjantów z komend powiatowych.

 

"Skontrolowano 192 pojazdy, nałożono ponad 100 mandatów karnych na kierowców, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości. 28 kierujących straciło uprawnienia za brawurową jazdę" – podał kom. Marczak.

 

Do działań wykorzystano także psa szkolonego do wykrywania narkotyków. Policyjny czworonóg pomógł funkcjonariuszom ustalić, że jeden z kierowców ma marihuanę. Mężczyzna został zatrzymany i odpowie za posiadanie narkotyków.

Grupa SPEED została powołana pod koniec października. Jej szefem został mł. insp. Piotr Jakubczak z WRD KSP.

 

"Prędkość to najczęściej wymieniana przyczyna wypadków drogowych. Grupa SPEED powstała, by przeciwdziałać niebezpiecznym i agresywnym zachowaniom na drodze oraz ograniczyć liczbę wypadków drogowych. Działamy zdecydowanie. Chcemy ukrócić karygodne i agresywne zachowania na drodze, być wszędzie tam, gdzie dochodzi do nielegalnych wyścigów oraz notorycznego przekraczania prędkości" – podał w piątek w rozmowie z PAP Jakubczak.

 

Trzon grupy stanowią policjanci z WRD KSP, wspierani przez funkcjonariuszy innych komórek. Policja nie ujawnia, ilu dokładnie policjantów wchodzi w skład specgrupy.

 

SPEED działa na terenie całego garnizonu stołecznego, czyli Warszawy i okolicznych powiatów, wykorzystując przede wszystkim radiowozy nieoznakowane i jeden najnowszy nabytek WRD – oznakowany radiowóz KIA Stinger GT. Pomiary prędkości prowadzone są "statycznie oraz dynamicznie".

 

Poprzednie podsumowanie działań specgrupy KSP podawało za okres od końca października 5 grudnia. W tym czasie 975 kierujących, którzy nie dostosowali prędkości do ograniczeń. 209 z nich straciło prawo jazdy na trzy miesiące, za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. 612 kierowców zostało ukaranych mandatami, 593 pouczono, a w 11 przypadkach zastosowano wniosek o ukaranie do sądu. Funkcjonariusze zatrzymali również 41 dowodów rejestracyjnych. Oprócz tego policjanci stwierdzili blisko 180 innych wykroczeń, jak np. rozmawianie przez telefon w trakcie jazdy, nieprawidłowa zmiana pasa itd.

 

(PAP)