Scheuring-Wielgus podczas sejmowego opłatka życzyła kard. Nyczowi rozliczenia pedofilów

W związku z oskarżeniami wobec księdza Henryka Jankowskiego trzeba powołać świecką komisję, niezależną od kościoła, która wyjaśniłaby kwestie opisywane przez media - powiedziała we wtorek liderka partii Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus. Jej zdaniem, komisja mogłaby działać pod auspicjami RPO i RPD.
 
W ubiegłym tygodniu w "Dużym Formacie", magazynie "Gazety Wyborczej", opublikowano reportaż "Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?". Kapelan Solidarności, wieloletni proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku Henryk Jankowski został w publikacji oskarżany m.in. o seksualną przemoc wobec nieletnich.
 
"Sytuacja z księdzem Jankowskim pokazuje, że powołanie świeckiej komisji, niezależnej od kościoła, ale z ekspertami, prawnikami, i z ofiarami, jest po prostu potrzebna" - powiedziała Scheuring-Wielgus we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie.
 
Podkreśliła, że ofiary nie mogą mieć zaufania do prokuratury, gdyż – jak zaznaczyła - "ofiary nie mogą same zgłosić się do instytucji, która o nich nie zadbała".
 
Scheuring-Wielgus poinformowała, że wysłała list do Archidiecezji Gdańskiej, arcybiskupa metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia, z prośbą, aby "w trybie natychmiastowym zajęli się tą sprawą". Jak dodała, informacje o tym liście przekazała do wiadomości Konferencji Episkopatu Polski i prymasa Polski, arcybiskupa Wojciecha Polaka.
 
"Polscy biskupi mogliby wziąć przykład z tego, co zrobili ich koledzy w innych krajach, z przykładu komisji, która powstała w Irlandii, Australii, Austrii czy w Niemczech. Wystarczy zebrać te dobre praktyki i zorganizował coś podobnego w Polsce" - przekonywała posłanka.
 
Jej zdaniem, "byłoby dobrze, gdyby taka komisja działała pod auspicjami Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka".
 
"Ponad podziałami trzeba doprowadzić do tego, aby taka komisja powstała w imię godności ofiar" - przekonywała Scheuring-Wielgus.
 
W zeszłym tygodniu w nocy ze środy na czwartek gdański pomnik ks. prałata Henryka Jankowskiego został oblany czerwoną farbą.
 
W piątek wieczorem pod gdańskim pomnikiem ks. Henryka Jankowskiego odbył się protest przeciwko honorowaniu duchownego. Do postaci kapłana manifestujący przymocowali deskę z napisem "Pomnik hańby Kościoła katolickiego". W proteście wzięło udział około stu osób. Wiele z nich przyniosło kartonowe transparenty, z których część ustawiono pod pomnikiem przedstawiającym postać zmarłego w 2010 r. kapelana Solidarności.
 
Na transparentach znalazły się m.in. takie napisy: "Piekło istnieje na ziemi", "Na to nie ma przedawnienia", "Utrzymujesz księdza pedofila – dajesz mu na tacy", "Co się u was dzieje, kuria twoja mać".
 
 (PAP)