Ukraińska Cerkiew ma nowego zwierzchnika - 6 stycznia oficjalne zerwanie z Moskwą

„Jest to dzień ostatecznego zdobycia niezależności Ukrainy od Rosji. To dzień utworzenia Cerkwi, uznanej przez światowe prawosławie, jak w większości krajów, które należą do tradycji prawosławnej” – oświadczył po Soborze prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

 

Zgromadzenie odbyło się w katedrze Mądrości Bożej w Kijowie. „Nie jesteście świadkami, jesteście bezpośrednimi uczestnikami historii, która tworzy się na naszych oczach” – powiedział Poroszenko, zwracając się do zebranych przed katedrą tysięcy ludzi. „Chwała” – skandowali zgromadzeni w odpowiedzi.

 

 

39-letni Epifaniusz (Dumenko) jest metropolitą perejasławskim i białocerkiewskim. Jest doktorem nauk teologicznych i rektorem Kijowskiej Prawosławnej Akademii Teologicznej oraz namiestnikiem Michajłowsko-Wydubyckiego Klasztoru Męskiego w Kijowie.

 

Po wyborze Epifaniusza na zwierzchnika nowej Cerkwi otrzyma on tomos (akt) o autokefalii Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej. Wręczy go mu Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I. Odbędzie się to 6 stycznia, w dniu prawosławnej wigilii Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego.

 

(PAP)