Izrael - wojsko rozpoczęło niszczenie tuneli Hezbollahu

Izrael - wojsko rozpoczęło niszczenie tuneli Hezbollahu
fot.PAP/EPA
Na początku grudnia Izrael poinformował o odkryciu tuneli, których konstrukcja - według władz izraelskich - stanowi część planu szerszego ataku Hezbollahu.
 
Rzecznik izraelskiej armii Jonathan Conricus powiedział w czwartek, że rozpoczęto niszczenie tych instalacji. Zastrzegł, że operacja wojska będzie miała miejsce na terytorium Izraela i będzie dotyczyć co najmniej dwóch z czterech odkrytych podziemnych przejść.
 
Na początku grudnia wojsko izraelskie również informowało, że rozpoczyna operację "wykrywania i niszczenia" tuneli.
 
Między Libanem a Izraelem od wielu lat narasta napięcie. Izrael traktuje wspierany przez Iran Hezbollah jako główne zagrożenie. Tunele są wykorzystywane przez bojowników tej organizacji do przemytu ludzi i sprzętu.
 
Bejrut tymczasem krytykuje wykorzystywanie przez Izrael libańskiej przestrzeni powietrznej do przeprowadzania nalotów w Syrii. Iran i Hezbollah są sojusznikami syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Władze libańskie utrzymują też, że Izrael nie przedstawił żadnych dowodów na istnienie tuneli prowadzących z Libanu na izraelskie terytorium.
 
Od 1948 roku między Libanem i Izraelem wielokrotnie dochodziło do konfliktów zbrojnych. Państwo żydowskie nigdy nie podpisało traktatu pokojowego ze swoim północnym sąsiadem. 
 
(PAP)