Państwo Islamskie zleciło zabójstwo skandynawskich turystek w Maroku

Ciała 24-letniej Louisy Vesterager Jespersen z Danii i 28-letniej Maren Ueland z Norwegii znaleziono w poniedziałek na terenie Atlasu Wysokiego, w odległości - jak pisze AFP - dwóch godzin marszu od wsi Imlil, ok. 60 km na południe od Marrakeszu. Tam w odludnym miejscu turystki rozbiły namiot. Według władz obie zginęły od broni białej, jedną kobietę zdekapitowano.
 
Władze marokańskie informowały wcześniej o zatrzymaniu we wtorek w Marrakeszu podejrzanego w związku z zabójstwem turystek. Prokuratura oznajmiła, że aresztowany mężczyzna należy do "zbrojnej organizacji ekstremistycznej", lecz nazwy organizacji nie podała. Trzech nowych zatrzymań dokonano także w Marrakeszu - poinformowało w czwartek Marokańskie Biuro Dochodzeniowe.
 
Według komunikatu Biura wstępne dowody przemawiają za terrorystycznym motywem zabójstwa.
 
Premier Danii Lars Lokke Rasmussen potępił w środę wieczorem "bestialską" zbrodnię, która była "aktem terrorystycznym". Premier Norwegii Erna Solberg nazwała zbrodnię "okrutnym bezmyślnym atakiem na niewinnych ludzi".
 
Turystyka jest kluczowym sektorem gospodarki marokańskiej; stanowi 10 proc. bogactwa kraju i zaraz po rolnictwie zatrudnia najwięcej osób. 
 
(PAP)