Zachodniopomorskie: "Minuta dźwięku" dla upamiętnienia kierowcy z Berlina

Około dwustu kierowców, zebranych na parkingu przy jednym z marketów w Stargardzie, o godz. 20.14 uruchomiło klaksony w swoich samochodach. Kierowcy aut osobowych i kilku ciężarówek włączyli też światła w pojazdach i zapalili kilka rac.
 
"Sami jesteśmy +mobilami+, osobami używającymi samochodów także zawodowo. Łukasz był mieszkańcem Bań, miejscowości niedaleko Stargardu, znaliśmy go. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że o nim pamiętamy" – powiedział PAP jeden z organizatorów akcji Michał Łozowski. Pierwsza taka akcja odbyła się rok temu. Jak powiedział Łozowski, w zamyśle ma to być wydarzenie cykliczne.
 
"Rozszerzamy ideę +Minuty dźwięku dla Łukasza Urbana+; upamiętniamy też innych kierowców, którzy nie wrócili z wyjazdów" – powiedział Łozowski. Podkreślił, że organizatorzy chcieli też zwrócić uwagę na niebezpieczeństwa pracy w Europie zachodniej. "Kierowcy, którzy wyjeżdżają teraz do pracy, zawsze się modlą, żeby wrócili cali" – zaznaczył.
 
19 grudnia 2016 r. po godz. 20 ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych wjechała w tłum na świątecznym jarmarku na Breitscheidplatz w centrum Berlina, przebywając do zatrzymania się około 80 metrów. W zamachu zginęło 12 osób, w tym polski kierowca ciężarówki Łukasz Urban. Kilkadziesiąt osób zostało rannych, wiele bardzo ciężko.
 
Według ustaleń niemieckich śledczych, zamachu dokonał 24-letni Tunezyjczyk Anis Amri, który kilka dni później został zastrzelony w okolicach Mediolanu. Do zamachu przyznało się tzw. Państwo Islamskie, któremu Amri przysiągł wierność.
 
(PAP)