1,2 mln uczestników Orszaków Trzech Króli w całej Polsce. Para Prezydencka odwiedziła Wadowice

Orszaki Trzech Króli przeszły w niedzielę ulicami 752 miejscowości w kraju i 22 poza granicami Polski.
 
Jak zaznaczyła Stachacz, warszawski orszak był najliczniejszy. Drugim co do wielkości był Orszak Trzech Króli w Krakowie. "Nie mamy informacji o żadnych nieprawidłowościach czy wypadkach. Pochody były barwne, radosne, rodzinne i bezpieczne" - powiedziała Stachacz.
 
Tegoroczne hasło orszaków - "Odnowi oblicze ziemi" - nawiązywało do słów papieża Jana Pawła II wypowiedzianych w 1979 r. w Warszawie. Stachacz zaznaczyła, że w czasie orszaku prowadzona była zbiórka pieniędzy "Podaruj dzieciom wakacje", z której dochód zostanie przekazany na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. "Trwa liczenie zebranych pieniędzy. Informacje o tym, ile pieniędzy udało się zebrać, będą znane dopiero jutro" - poinformowała.
 
Organizatorem orszaku jest Fundacja Orszak Trzech Króli. Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w 2008 r. w prowadzonej przez Stowarzyszenie "Sternik" szkole "Żagle".
 
Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny. Od 2011 r. 6 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
 
Według Ewangelii św. Mateusza za panowania w Judei króla Heroda do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i nazwa ta przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w. W XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są do dziś w Kolonii w Niemczech. 
 
(PAP)