Kujawsko-Pomorskie: nieprawidłowości w 29 z 31 skontrolowanych tzw. escape roomów

Kujawsko-Pomorskie: nieprawidłowości w 29 z 31 skontrolowanych tzw. escape roomów
fot. PAP/Marcin Bielecki
Rzecznik kujawsko-pomorskiej straży zaznaczył, że najwięcej placówek jest w dużych miastach, a często pod jednym dachem jest kilka takich pokoi. Np. w Toruniu jest pięć punktów z łącznie 20 pokojami. Strażakom udało się do tej pory skontrolować 68 pokoi z ok. 85 w regionie.
 
"Wykryliśmy 158 nieprawidłowości w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz 71 w zakresie warunków ewakuacji. Jeden pokój escape room został zamknięty - w Grudziądzu. Nałożyliśmy też dwa mandaty - w Bydgoszczy oraz Włocławku. Kontrole trwają. W zespołach sprawdzających stan tych miejsc są nie tylko strażacy, ale także np. strażnicy miejscy oraz inspektorzy nadzoru budowlanego" - powiedział PAP rzecznik wojewódzkiej PSP.
 
Dodał, że straż pożarna chce zakończyć kontrole jeszcze w poniedziałek, ale całościowe podsumowanie prac zespołów będzie możliwe we wtorek rano.
 
Jak wcześniej informowała PAP - w Grudziądzu strażacy zdecydowali o wyłączeniu jednego z escape roomów w placówce, gdzie były trzy takie pokoje. Oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP w Grudziądzu st. kpt. Paweł Korgol poinformował, że powodem decyzji były nieprawidłowości polegające na braku oświetlenia awaryjnego i pomalowaniu ścian palnymi farbami.
 
"Właściciel placówki świadczącej takie usługi przekazał nam jednak, że i tak w najbliższym czasie odwołuje wszystkie rezerwacje" - powiedział st. kpt. Korgol. Dodał też, że w drugim escape roomie działającym w mieście od drugiej połowy grudnia nie było umawianych wizyt zainteresowanych osób i nadal jest on nieczynny.
 
W piątek w efekcie pożaru, który miał miejsce w escape roomie w Koszalinie (Zachodniopomorskie) zginęło pięć nastolatek. Po tej tragedii minister spraw wewnętrznych i administracji oraz komendant główny PSP wydali służbom polecenie przeprowadzenia w trybie pilnym kontroli w tego typu obiektach.
 
(PAP)