Kolejne escape roomy zamknięte. Ogromne nieprawidłowości w pomorskim

Kolejne escape roomy zamknięte. Ogromne nieprawidłowości w pomorskim

O dotychczasowych wynikach kontroli poinformował PAP we wtorek rano rzecznik prasowy pomorskiej Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Łukasz Płusa.

 

Wyjaśnił, że najświeższe dane, jakimi dysponuje straż pożarna mówią, że na terenie województwa pomorskiego działa około stu escape roomów i domów strachu prowadzonych przez 36 podmiotów gospodarczych.

 

Płusa poinformował, że dotąd strażacy wspólnie z policją i inspektorami nadzoru budowlanego skontrolowali 81 lokali. Dodał, że kontrole wykazały w sumie 53 nieprawidłowości dotyczące warunków ewakuacji (np. brak oznakowania drogi ewakuacyjnej) oraz 145 nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej. W tym drugim przypadku chodzi m.in. o brak sprzętu przeciwpożarowego lub możliwości dojazdu dla służb do obiektu, w niektórych lokalach warunki uniemożliwiały też prowadzenia akcji ratowniczej.

 

Płusa poinformował, że w przypadku 15 lokali uchybienia były tak poważne, że straż pożarna wydała zakazy ich dalszej eksploatacji. Lokale te działały m.in. w Gdańsku i Sopocie. Z kolei w przypadku trzech escape roomów prowadzonych przez jeden podmiot na terenie powiatu chojnickiego zakaz dalszej działalności wydał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Chojnicach.

 

Rzecznik poinformował, że najprawdopodobniej we wtorek uda się skontrolować kilkanaście ostatnich escape roomów.

 

W piątek w efekcie pożaru, który miał miejsce w escape roomie w Koszalinie (Zachodniopomorskie) zginęło 5 młodych osób. Po tej tragedii minister spraw wewnętrznych i administracji oraz komendant główny PSP wydali służbom polecenie przeprowadzenia w pilnym trybie kontroli w tego typu obiektach.

 

(PAP)