Hiszpańska policja: chińskie mafie rozszerzają swoje wpływy

Hiszpańska policja: chińskie mafie rozszerzają swoje wpływy
Wikimedia Commons
Według komendy głównej policji w Madrycie od 2016 r. nastąpiło gwałtowne zwiększenie aktywności chińskich grup przestępczych w Hiszpanii. Z raportu za 2018 r. wynika, że tylko na terenie stołecznej aglomeracji aresztowanych zostało w ub.r. ponad 130 członków chińskich grup mafijnych, czyli o 100 proc. więcej niż w 2017 r.
 
"Najwięcej przestępstw popełnianych przez Chińczyków dotyczy oszustw oraz uprawiania marihuany i sprzedaży narkotyków. Innymi często popełnianymi przestępstwami są wymuszenia" - poinformowała policja.
 
Wskazano, że w 2018 r. chińska mafia szybko rozszerzała swoje wpływy szczególnie w uprawie marihuany oraz sprzedaży narkotyków, dla odbiorców głównie z rynku brytyjskiego.
 
Z szacunków śledczych wynika, że większość chińskich plantacji marihuany w Hiszpanii, szacowanych łącznie na ponad 35 mln euro, znajduje się na terenie autonomicznej wspólnoty Madrytu. W Wielkiej Brytanii chińskie mafie zarabiają od dwóch do trzech razy więcej niż w Hiszpanii.
 
Z ustaleń hiszpańskiej policji wynika też, iż bossowie chińskiej mafii najczęściej spotykają się w lokalach z karaoke. Policja wskazuje również, że te miejsca rozrywki stały się w ostatnich miesiącach obszarem intensywnej ekspansji przestępców z Chin.
 
Jedna z największych operacji policyjnych przeciwko chińskiej mafii w 2018 r. została przeprowadzona 22 maja. W rezultacie akcji, która objęła aglomerację Madrytu oraz miasta Ciudad Real, Toledo i Alcazar de San Juan, zatrzymano ponad 60 obywateli Chińskiej Republiki Ludowej. Zostali oni oskarżeni o pranie pieniędzy i czerpanie korzyści majątkowych z prostytucji.
 
Wśród innych rozbitych w 2018 r. gangów była również grupa zajmująca się masowym sprowadzaniem nielegalnych migrantów z ChRL.
 
Część mediów twierdzi, że właśnie grupy przestępcze z Chin przyczyniają się do szybko rosnącej w ostatnich latach liczby obywateli ChRL w Hiszpanii. Z danych Krajowego Instytutu Statystyki w Madrycie (INE) wynika, że w kraju tym mieszka już około 200 tys. Chińczyków, co oznacza, że są oni szóstą zagraniczną nacją.
 
Większość Chińczyków zamieszkujących Hiszpanię pochodzi z prowincji Czeciang, na wschodnim wybrzeżu ChRL. Z reguły żyją w aglomeracji madryckiej, gdzie tylko pomiędzy 2015 a 2017 r. populacja chińskich rezydentów wzrosła z 56 tys. do 172 tys. 
 
(PAP)