Łukaszenka: Będą nas testować, czy zasługujemy na niepodległość

Łukaszenka: Będą nas testować, czy zasługujemy na niepodległość

"(Nadchodzący) rok będzie dla każdego inny (...), ale dla naszego kraju, społeczeństwa nie tylko 2019 rok, lecz i 2020 rok będą niełatwe. (...) powiem otwarcie, w ciągu tych dwóch lat będą nas bardzo testować, czy jesteśmy godni (...) tej niepodległości, o której zawsze i wszędzie mówimy" – oświadczył Łukaszenka.

 

Prezydent Białorusi przemawiał podczas przyjęcia zorganizowanego w piątek z okazji obchodzonego w nocy z 13 na 14 stycznia Starego Nowego Roku, czyli Nowego Roku według kalendarza juliańskiego.

 

"Musimy być gotowi, by odpowiedzieć na to pytanie. Jestem absolutnie przekonany, że znajdziemy właściwą odpowiedź" – oświadczył białoruski lider.

 

W czasie uroczystości wręczał nagrody i odznaczenia państwowe. M.in. minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej został uhonorowany Orderem Ojczyzny III stopnia.

 

Makiej jest szefem dyplomacji od 2012 r. i ma opinię w miarę liberalnego i "prozachodniego" polityka. Jest krytykowany przez niektóre nacjonalistyczne portale rosyjskie za zbytnie otwarcie na Zachód i odwracanie się od sojuszu z Rosją.

 

Z Mińska Justyna Prus

(PAP)