9 na 10 escape roomów w Polsce nie spełnia norm bezpieczeństwa. Przerażające wnioski z ogólnopolskiej kontroli

Pięćset cztery skontrolowane escape roomy i prawie dwa tysiące nieprawidłowości dotyczących głównie braku wyjść ewakuacyjnych. Wyniki kontroli prowadzonych w całym kraju są druzgocące. Strażacy apelują, żeby dzieci nie chodziły do takich miejsc bez rodziców.

 

Po tragedii w Koszalinie Państwowa Straż Pożarna prowadzi kontrole obiektów typu escape room w całej Polsce. Od soboty (5 stycznia br.) do czwartku (10 stycznia br.) strażacy skontrolowali 504 takie lokale.
 
W trakcie kontroli stwierdzono ogółem 1 874 nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej, w tym 733 w zakresie warunków ewakuacji. Łączna liczba escape roomów z nieprawidłowościami wynosiła 433 (na 504 skontrolowane lokale). Stanowi to prawie 86 proc. wszystkich skontrolowanych do tej pory obiektów.
 
Dla 69 lokali wydano decyzje o zakazie ich eksploatacji, a w 47 przypadkach nałożono grzywny w drodze mandatu karnego.
 
Nieprawidłowości dotyczyły przede wszystkim zamykania drzwi ewakuacyjnych w sposób uniemożliwiający ich natychmiastowe otwarcie w przypadku pożaru, niewłaściwej szerokości dróg ewakuacyjnych i braku ich oznakowania. W lokalach stwierdzano również m.in. brak gaśnic i urządzeń przeciwpożarowych oraz użytkowanie prowizorycznych instalacji np. elektrycznych i grzewczych.
 
(PAP)