Premier Izraela potwierdza ataki lotnictwa na irańskie cele w Syrii

Premier Izraela potwierdza ataki lotnictwa na irańskie cele w Syrii
fot.PAP/EPA
"Tylko w ciągu ostatnich 36 godzin nasze siły powietrzne zaatakowały należące do Iranu magazyny z irańską bronią na międzynarodowym lotnisku w Damaszku" - oświadczył Netanjahu podczas transmitowanego przez telewizję posiedzenia rządu.
 
Syryjska agencja państwowa Sana podawała wcześniej, że izraelskie lotnictwo w piątek wystrzeliło pociski na cele położone w pobliżu syryjskiej stolicy; jeden z nich trafił w magazyn, ale większość została przechwycona podczas lotu - informowano.
 
"Częstotliwość dokonania ostatnich ataków udowadnia, że jesteśmy bardziej zdecydowani niż kiedykolwiek wcześniej, by występować przeciwko Iranowi" - powiedział izraelski premier.
 
Ocenił, że Izrael "z imponującym powodzeniem zaatakował cele wojskowe Iranu w Syrii". W ramach tej operacji izraelskie lotnictwo przypuściło "setki ataków" na cele Iranu i libańskiej, sprzymierzonej z nim organizacji szyickiej Hezbollah.
 
Rząd Izraela wielokrotnie podkreślał, że nie będzie tolerował trwałej obecności wojskowej Iranu, swego arcywroga, w Syrii. Iran to obok Rosji główny sojusznik syryjskiego reżimu prezydenta Baszara el-Asada w trwającym od 2011 roku konflikcie zbrojnym.
 
(PAP)