Nagroda Orła Jana Karskiego dla prezydenta Pawła Adamowicza

Nagroda Orła Jana Karskiego dla prezydenta Pawła Adamowicza

W niedzielę wieczorem Adamowicz został zaatakowany nożem w Gdańsku przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Prezydent Gdańska trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł. Miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. Sprawca zamachu usłyszał zarzut zabójstwa z motywacji zasługującej na szczególne potępienie; nie przyznał się do popełnienia przestępstwa.

 

Towarzystwo przyznając Nagrodę Orała Jana Karskiego odeszło od własnej tradycji. Co roku wyróżnienie trafia do laureata 24 czerwca, kiedy przypadają urodziny Jana Karskiego. Jak jednak podkreśliło Towarzystwo przyznając wyróżnienie tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska wcześniej niż zwykle, organizacja chciała wypełnić założenie, które przyświecało jej powstaniu. Chodzi o słowa Karskiego, że nagroda jest przyznawana "dla tych, którzy godnie nad Polską potrafią się zafrasować”.

 

W uzasadnieniu zaznaczono, że ważne jest, aby "śmierć Pawła Adamowicza nie poszła na marne i wydała dobro opamiętania".

 

Nagroda Orła przyznawana jest od 2000 roku. Przyznanie nagrody Adamowiczowi to drugi przypadek, kiedy Orzeł Karskiego przyznany został pośmiertnie. Po raz pierwszy pośmiertnie uhonorowano nim zamordowanego lidera rosyjskiej opozycji demokratycznej Borysa Niemcowa.

 

W Kapitule Nagrody zasiadają m.in. kardynał Stanisław Dziwisz, arcybiskup Alfons Nossol, ks. Adam Boniecki, były prezydent Aleksander Kwaśniewski, Abraham Foxman, długoletni dyrektor Ligi Przeciw Zniesławieniu, profesorowie Karol Modzelewski i Julian Kornhauser, dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, bratanica i córka chrzestna Jana Karskiego.

 

Urodzony w Łodzi 24 czerwca 1914 r. Jan Karski, właściwie Jan Romuald Kozielewski, pseudonim "Witold" to słynny kurier i emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego, świadek Holocaustu, który dostarczył aliantom raport o tragicznej sytuacji i planowej eksterminacji Żydów. Za swoją działalność został odznaczony najwyższymi odznaczeniami państwowymi – polskim Orderem Orła Białego i amerykańskim Medalem Wolności. Przez Instytut Jad Waszem uhonorowany tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Jan Karski zmarł 13 lipca 2000 r. w Waszyngtonie.

 

(PAP)