Żałoba w wielu miastach Polski. Dzień pogrzebu Adamowicza będzie dniem żałoby narodowej

W związku śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza od wtorku do dnia jego pogrzebu obowiązywać będzie w mieście żałoba - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka prasowa prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek.
 
Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do urzędu miejskiego, pogrzeb Adamowicza odbędzie prawdopodobnie w sobotę.
 
Prezydent Sopotu Jacek Karnowski ogłosił trzydniową żałobę w mieście od wtorku 15 do czwartku 17 stycznia - podała Anna Dyksińska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Sopocie. To "hołd zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi" - dodała.
 
"W sopockim ratuszu można się już wpisywać do księgi kondolencyjnej. Flagi spuszczone są do połowy masztu i opasane żałobnym kirem" - poinformowała Dyksińska.
 
Dodała, że kierownictwo urzędu zwróciło się do dyrektorów jednostek organizacyjnych miasta z informacją o ogłoszeniu żałoby oraz zobowiązało do wywieszenia flag z kirem. "Polecono, by dyrektorzy jednostek rozważyli odwołanie wydarzeń, które mogą pozostać w sprzeczności z powagą tych dni" - wskazała.
 
W Warszawie we wtorek rozpoczęła się trzydniowa żałoba ku czci zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W tym czasie flagi na budynkach zajmowanych przez ratusz są opuszczone do połowy, wygaszona zostanie iluminacja na Krakowskim Przedmieściu, a na fasadzie PKiN będą wyświetlone barwy Gdańska.
 
Ponadto - jak przekazał stołeczny ratusz - do czwartku będą wyłączone światełka na miejskiej choince na pl. Zamkowym, flagi na środkach komunikacji miejskiej zostały przystrojone kirem, a na rondzie Radosława - zdjęta z masztu flaga Polski.
 
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwrócił się też z apelem do organizatorów wszelkich imprez o charakterze rozrywkowym o ich odwołanie bądź ograniczenie.
 
O wprowadzeniu trzydniowej żałoby w mieście Trzaskowski poinformował w poniedziałek; na Twitterze opublikował też skan zarządzenia o ogłoszeniu "żałoby na terenie m.st. Warszawy w związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza".
 
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podpisał w poniedziałek zarządzenie ws. żałoby po śmierci Pawła Adamowicza - poinformowało PAP biuro prasowe poznańskiego urzędu miasta. Prezydent Gdańska zmarł w szpitalu w poniedziałek po południu.
 
 Żałoba obowiązywać będzie od 15 do 17 stycznia. Poznańskie autobusy i tramwaje mają być w tym czasie oflagowane flagami miasta z kirem. Na budynkach zajmowanych przez poznański magistrat opuszczone do połowy będą flagi miasta. Podobnie będzie w przypadku budynków zajmowanych przez inne miejskie jednostki organizacyjne.
 
Biuro prasowe poznańskiego urzędu miasta podało, że dodatkowo prezydent w swoim zarządzeniu zalecił odwołanie wszelkich imprez o charakterze masowym. Zwrócił się też do organizatorów takich imprez o ich ograniczenie lub odwołanie.
 
(PAP)