Chaos w kwestii brexitu jest na korzyść Rosji - ostrzegają światowe media

Hiszpańskie i portugalskie media twierdzą w środę, że odrzucenie przez Izbę Gmin porozumienia o brexicie uderza zarówno w państwa Unii Europejskiej, jak i w Wielką Brytanię. Wskazują one, że chaos w tej kwestii działa na korzyść obcych mocarstw, głównie Rosji.
 
Media na Półwyspie Iberyjskim piszą, że długotrwałe utrzymywanie się impasu w sprawie warunków brexitu może doprowadzić w dłuższej perspektywie do osłabienia europejskich rynków z uwagi na niepewną przyszłość w stosunkach UE z Londynem.
 
Dziennik “El Mundo” określa próby wyprowadzenia przez premier Theresę May Wielkiej Brytanii z UE jako “drogę krzyżową”, która po jej wtorkowej porażce w Izbie Gmin przybrała formę “wyznania grzechów” szefowej rządu.
 
Z kolei wydawana w Barcelonie “La Vanguadia” wskazuje na wspieranie brexitu i utrzymującego się chaosu w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE przez Rosję. Ocenia, że Brytyjczycy poprzez brexit wywołali największy kryzys polityczno-społeczny w Europie od czasu zakończenia II wojny światowej.
 
Kataloński dziennik twierdzi, że istnieją przesłanki, aby twierdzić, iż Kreml prowadził kampanię dezinformacyjną w sprawie brexitu i wciąż oddziałuje negatywnie w kwestii wyjścia Brytyjczyków z UE. Odnotowuje sympatie wobec Moskwy otoczenia szefa Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna.
 
“Koncept Unii Europejskiej osłabionej opuszczeniem jej szeregów przez Wielką Brytanię jest korzystny dla Rosji. W takiej perspektywie Corbyn jest kolejnym pionkiem w rękach Kremla” - napisała “La Vanguardia”.
 
Także portugalskie media wskazują, że utrzymujący się impas służy przede wszystkim dużym mocarstwom spoza Unii Europejskiej.
 
“W pierwszej kolejności wiadomość o chaosie związanym z brakiem porozumienia w sprawie warunków opuszczenia UE przez Wielką Brytanię powinna ucieszyć duże mocarstwa spoza Unii, takie jak Rosja oraz Chiny” - odnotowała portugalska telewizja RTP.
 
Z kolei portugalski “Diario de Noticias” ocenia, że wtorkowe odrzucenie przez Izbę Gmin umowy o brexicie pogrąża Zjednoczone Królestwo w dalszych podziałach między Londynem a Szkotami oraz Irlandczykami z Północy.
 
“To, co brytyjska klasa polityczna zrobiła z brexitem, którego de facto nie chciała w swojej większości, stało się dziś żałosnym przedstawieniem” - podsumował lizboński dziennik.