Dotkliwa porażka opozycji, wszystkie poprawki odrzucone. PiS idzie jak burza z budżetem

Dotkliwa porażka opozycji, wszystkie poprawki odrzucone. PiS idzie jak burza z budżetem

W Sejmie trwa trzecie czytanie projektu budżetu na 2019 r. W pierwszej kolejności przegłosowano wnioski o odrzucenie w całości projektu, które złożyli posłowie PO-KO, Nowoczesnej i Kukiz'15. W głosowaniu wzięło udział 429 posłów, 186 poparło wnioski, przeciw było 241, a dwóch wstrzymało się od głosu.

 

W trakcie środowego trzeciego czytania projektu budżetu na 2019 r. przewidziano ponad czterysta głosowań. Sejm ma rozstrzygnąć o losach 329 opozycyjnych tzw. wniosków mniejszości, czyli poprawek, które nie uzyskały poparcia komisji finansów publicznych oraz o przyszłości ponad stu poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania.

 

Ministerstwo Finansów przewiduje w projekcie ustawy budżetowej na 2019 rok, że dochody budżetu państwa wyniosą w tym roku 387,6 mld zł, wydatki zaplanowano w kwocie 416,1 mld zł, co oznacza, że deficyt budżetu państwa będzie nie większy niż 28,5 mld zł. Natomiast deficyt sektora finansów publicznych (liczony według metodologii UE) ma wynieść 1,7 proc. PKB.

 

Przygotowując projekt resort finansów założył, że PKB w ujęciu realnym wzrośnie o 3,8 proc., średnioroczna inflacja wyniesie 2,3 proc., przeciętny roczny fundusz wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent wzrośnie nominalnie o 6 proc., a konsumpcja prywatna będzie wyższa o 5,9 proc.

 

(PAP)