Polska będzie budować swoją cybersuwerenność. Współorganizatorem konferencji PKO BP

Polska będzie budować swoją cybersuwerenność. Współorganizatorem konferencji PKO BP
fot. PAP/Leszek Szymański
Według uczestników panelu, era cyfrowa dopiero się zaczyna, gdyż prawdziwy przełom, także w naszym codziennym życiu, przyniosą rozwijające się od niedawna trendy takie jak biotechnologia, sztuczna inteligencja czy technika kwantowa.
 
"Stoimy przed ogromnymi zmianami" - podkreślał prowadzący dyskusję o innowacji i cyberbezpieczeństwie Barry Pavel z Atlantic Council.
 
Wraz z ekspansją domeny cyfrowej - jak mówili uczestnicy panelu - rosną w niej konflikty i zagrożenia, pojawia się także coraz więcej wrogich aktorów, w tym państw prowadzących cyberataki - obok Chin i Rosji także Iran czy Korea Północna. W miarę rosnącego znaczenia np. internetu rzeczy będą także rosnąć konsekwencje takich ataków dla gospodarek i społeczeństw wszystkich państw.
 
Jak mówił Andrzej Dopierała z firmy Asseco, w tej sytuacji obok zapewnienia cyberbezpieczeństwa dla Polski wyzwaniem jest także cybersuwerenność. Jego zdaniem, pewne kroki w tej dziedzinie zostały już poczynione, jak np. uchwalenie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, ale trzeba pójść dalej.
 
"Nie budujemy procesorów, nie tworzymy systemów operacyjnych i za pewnie nie będziemy tego robić, więc musimy polegać na technologii pozyskiwanej z innych krajów" - zauważył Andrzej Dopierała. I choć - jak mówił - niektóre z nich są naszymi sojusznikami, jak USA, to nie możemy w stu procentach polegać tylko na importowanych rozwiązaniach, ale musimy rozwijać własne.
 
"Nie stać nas jako kraju, żeby powtórzyć to, co zbudowali np. Amerykanie, ale możemy budować mniejsze komponenty: zarówno software'owe, jak i urządzenia, które będą współpracować z tymi produktami światowymi, ale będą opierały się o nasze, polskie np. algorytmy czy kody szyfrujące" - uzupełnił Andrzej Dopierała w rozmowie z PAP. Jak dodał, zaletą stworzenia polskiego, autorskiego rozwiązania będzie to, że trudniej złamać je hakerom. Co więcej - jak dodał - odpowiednie spozycjonowanie takich produktów czy usług sprawi, że mogą one stać się atrakcyjne dla nabywców na całym świecie.
 
Także Jerzy Surma z Narodowego Centrum Kryptologii zwracał uwagę, że nowe rozwiązania i wysoki poziom cyberbezpieczeństwa mogą dawać przewagę konkurencyjną przy sprzedaży nowych produktów i usług. Jego zdaniem Polska powinna wykorzystać zasoby, którymi dysponuje jako kraj, zwłaszcza doskonale wykształconych ekspertów. Podkreślał on również, iż w budowie systemu cyberbezpieczeństwa duża rolę musi odgrywać państwo, gdyż coraz częściej ataki na systemy podejmują właśnie inne państwa.
 
Z kolei Emily Frye z MITRE przekonywała, że wobec rosnących zagrożeń konieczna jest zmiana optyki i przeorientowanie się z myślenia tylko o cyberbezpieczeństwie na utrzymanie "cyberodporności" (cyberresilience), czyli utrzymanie - nawet w obliczu zmasowanego cyberataku - funkcjonowania w państwie kluczowych systemów i usług takich jak dostęp do czystej wody, funkcjonowanie sieci energetycznej czy funkcjonowanie systemu bankowego. Jej zdaniem, do osiągnięcia tego celu w wielu wypadkach konieczny może być powrót do rezerwowych rozwiązań analogowych, tak by stanowiły one zabezpieczenie w razie załamania się systemów cyfrowych.
 
Rozpoczętą w środę w Warszawie dwudniową konferencję A New Initiative for Poland (Nowa inicjatywa dla Polski) zorganizowały bank PKO BP oraz amerykański think-tank Atlantic Council w celu wzmocnienia współpracy polsko-amerykańskiej w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. 
 
(PAP)