Potrzebne są zmiany o charakterze systemowym, by lepiej reagować na zagrożenia - powiedział prokurator generalny

Potrzebne są zmiany o charakterze systemowym, by lepiej reagować na zagrożenia - powiedział prokurator generalny
fot. PAP/Adam Warżawa
"Nie ulega wątpliwości, że poza bardzo rzetelnym i wnikliwym śledztwem, które jest niezwykle dynamicznie prowadzone, naszym obowiązkiem jest również przeprowadzić zmiany o charakterze systemowym. Tak jak było w przypadku Trynkiewicza, kiedy stwierdzono, że prawo było niedoskonałe i trzeba było zmienić ustawę, aby z powrotem taki człowiek mógł trafić do więzienia, i by kolejne osoby też były wychwycone przez system i nie mogły wyjść na wolność" - powiedział Ziobro.
 
"Chciałbym też zapowiedzieć kolejne inicjatywy, jeśli chodzi o zmianę przepisów kodeksu karnego wykonawczego w tym zakresie, tak aby prawo pozwalało lepiej reagować na tego rodzaju zagrożenie i sytuacje" - powiedział minister.
 
Przypomniał, że od kilku miesięcy jest gotowa nowelizacja kodeksu karnego radykalnie zaostrzająca kary za najcięższe przestępstwa. "Jest czymś, co urąga poczuciu sprawiedliwości, że za cztery ciężkie napady z bronią na banki ten bandyta dostał, jeśli biegli uznali, że był poczytalny, zaledwie pięć i pół roku pozbawienia wolności. On powinien dostać co najmniej trzy razy tyle i siedzieć w więzieniu" - mówił.
 
Dodał też, że szef Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński zasygnalizował potrzebę propozycji zmian dot. uprawnień funkcjonariuszy SW. "Aby nieco wzmocnić te możliwości, narzędzia pozwalające weryfikować intencje i zamiary sprawców przestępstw" - powiedział minister.
 
"Dziś te możliwości, zwłaszcza (w odniesieniu) do sprawców, którzy odbywają karę w systemie półotwartym, są mocno ograniczone" - dodał.
 
Zwrócił uwagę również na inicjatywę ministra zdrowia, która według Ziobry, jest bardzo cenna. Jak mówił, należy wprowadzić rozwiązania związane z ustawą o ochronie zdrowia psychicznego w stosunku do sprawców, co do których biegli wypowiadają się o możliwej chorobie. 
 
(PAP)