Chrzest w przeręblu. Religijny rytuał na oblodzonym Bajkale

Taką liczbę podał w sobotę regionalny wydział bezpieczeństwa we władzach Moskwy. W obchodach wzięło udział w nocy z piątku na sobotę ponad 265 tys. mieszkańców rosyjskiej stolicy, podczas gdy rok temu było ich 218 tysięcy. W Moskwie przygotowano około 60 miejsc, gdzie chętni mogli dopełnić rytuału.

 

Zgodnie z tradycją trzykrotne zanurzenie się w wodzie ma pozwolić wiernym zmyć grzechy, a także przynieść im błogosławieństwo i zdrowie. Jak co roku wielu Rosjan wyruszyło nad naturalne zbiorniki wodne lub do specjalnie przygotowanych sztucznych akwenów, by zanurzyć się w lodowatej wodzie. W tym celu sporządza się przerębel w kształcie krzyża i po poświęceniu wody wierni mogą dopełnić rytuału. Obchody trwają od wieczora w piątek i w ciągu dnia w sobotę.

 

W Moskwie, gdzie w sobotę panował niezbyt silny mróz - około minus 6 st. Celsjusza - około południa nie brakowało chętnych, by zanurzyć się w małym stawie w dzielnicy Izmajłowo. Miejsce zostało specjalnie przygotowane - sporządzono drewniane stopnie schodzące do wody i poręcze umożliwiające trzymanie się podczas zanurzania. W ciągu krótkiego czasu kolejno dopełniło rytuału kilkanaście osób, w większości mężczyzn, ale także kobiet w różnym wieku. Zstępującym do wody dodawali odwagi bliscy, zgromadzeni na brzegu, którzy robili także pamiątkowe zdjęcia. Obok asystowały służby medyczne i ratownik pomagający przy zejściu i wyjściu z wody.

 

Zanurzanie się w wodzie na Chrzest Pański nie jest obrzędem religijnym, a wywodzi się z tradycji ludowej. Cerkiew prawosławna w tych dniach przypomina wiernym, że czynność ta nie zastąpi praktyk religijnych. A służby medyczne, również za pośrednictwem mediów, instruują chętnych, jak przygotować się i zanurzać się w lodowatej wodzie, by było to bezpieczne dla zdrowia.

 

Wyznawcy prawosławia świętują Chrzest Pański w nocy z 18 na 19 stycznia. Święto upamiętnia chrzest Jezusa Chrystusa w rzece Jordan, kiedy zstąpił na niego Duch Święty, i dlatego łączone jest z Epifanią, czyli Objawieniem Pańskim. Święto Chrztu Pańskiego, należące do trzech najstarszych w chrześcijaństwie, jedno z 12 najważniejszych świąt w prawosławnym roku liturgicznym, zamyka okres Bożego Narodzenia.

 

(PAP)