B. pierwszy minister Szkocji z zarzutami molestowania i próby gwałtu

W krótkim oświadczeniu dla mediów polityk odrzucił wszystkie oskarżenia, zapewniając, że nie jest winny "jakiegokolwiek przestępstwa".

 

"Teraz, kiedy to postępowanie jest otwarte, jest jeszcze ważniejsze, aby szanować sąd, więc jedyne co mogę powiedzieć to tyle, że absolutnie odrzucam te oskarżenia o złamanie prawa i będę bronił się w sądzie do samego końca" - powiedział, zapewniając, że ma "głęboką wiarę w szkocki system sądownictwa".

 

64-latek został warunkowo zwolniony z aresztu za poręczeniem i będzie odpowiadał z wolnej stopy.

 

Dwa tygodnie temu Salmond wygrał sądowy spór ze szkockim rządem, który w styczniu ub.r. wszczął przeciwko niemu dochodzenie w związku z podejrzeniem molestowania dwóch kobiet w 2013 r., czyli w czasie pełnienia funkcji pierwszego ministra.

 

Sąd oddalił ten zarzut, gdyż zeznano, że na kilka tygodni przed złożeniem zawiadomienia o przestępstwie obie kobiety rozmawiały z rządowym śledczym. Zdaniem sądu postępowanie przeciwko Salmondowi było nielegalne i "nacechowane wyraźną stronniczością".

 

Reagując na informację o postawieniu Salmondowi zarzutów, obecna pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon powiedziała, że te doniesienia "będą szokiem dla wielu osób".

 

Jednocześnie zastrzegła, że w tej sprawie prowadzone jest obecnie śledztwo, co oznacza, że teraz bardziej niż kiedykolwiek byłoby niewłaściwe, by komentowała tę sytuację. "Mam nadzieję, że państwo jako przedstawiciele mediów i szersza opinia publiczna zrozumiecie powody, dla których na tym etapie nie mogę powiedzieć nic więcej" - dodała.

 

Salmond nie zajmuje obecnie żadnego stanowiska publicznego; w przedterminowych wyborach parlamentarnych z 2017 r. stracił mandat w brytyjskiej Izbie Gmin. Pierwszym ministrem Szkocji był w latach 2007-2014 i ustąpił ze stanowiska po przegranym referendum w sprawie niepodległości Szkocji.

 

W 2018 roku zrezygnował także z członkostwa w Szkockiej Partii Narodowej, której przewodził w latach 1990-2000 i 2004-2014. Ostatnio prowadził cotygodniowy program w prokremlowskiej rosyjskiej telewizji RT.

 

(PAP)