Hotel przyszłości! Futurystyczne rozwiązania i roboty na korytarzach

To jeden z najbardziej nowoczesnych, skomputeryzowanych hoteli na świecie. Hotel Flyzoo w chińskim mieście Hangzhou wyznacza nowy standard obiektów, w których praca człowieka sprowadzona jest do minimum. Najważniejszą rolę pełnią tu systemy komputerowe i roboty.

 

W hotelu grupy Alibaba działają systemy typu SMART, które prawdopodobnie już wkrótce pojawią się w normalnych mieszkaniach. Telewizją, klimatyzacją, zasłonami, a także oświetleniem steruje się głosem, zaś wiele czynności, które do tej pory wykonywali ludzie, teraz należy do obowiązków robotów usługowych.

 

Typowo hotelowym rozwiązaniem jest kwestia meldunku - zamiast czekać w kolejce do recepcjonisty, wystarczy skorzystać z samoobsługowych urządzeń. Inaczej steruje się też windą i drzwiami do pokojów - system rozpoznawania twarzy klienta ułatwia poruszanie się po hotelowych korytarzach, służy też jako klucz do drzwi, co zdaniem gości, gotowych na jeszcze większą ingerencję w ich prywatność, przede wszystkim zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

 

Flyzoo to hotel, a jednocześnie obiekt pokazowy oraz inkubator nowych technologii - grupa Alibaba testuje w nim swoje najnowsze rozwiązania i prezentuje ich działanie innym hotelarzom. Wiele z nich Alibaba zamierza w przyszłości sprzedać właścicielom hoteli na całym świecie.