Krystyna Janda nagrodzona na Festiwalu Filmowym Sundance [WIDEO]

Aktorka wcieliła się w filmie w rolę mieszkającej na włoskiej prowincji polskiej poetki, noblistki Marii.

 

Autorami scenariusza "Słodkiego końca dnia" są Jacek Borcuch i Szczepan Twardoch.

 

To nie pierwszy film w reżyserii Borcucha pokazywany na Sundance. Przez kilkoma laty na festiwalu zaprezentowano "Wszystko, co kocham" oraz "Nieulotne".

 

Główną nagrodę jury w konkursie filmów amerykańskich otrzymał film "Clemency" w reżyserii Chinonye Chukwu. Laureatem konkursu międzynarodowego został "The Souvenir" w reżyserii Joanny Hogg i Tildy Swinton.

 

Festiwal Filmowy Sundance w Park City w stanie Utah to największy amerykański przegląd kina niezależnego.


(PAP)


 
Miejscem akcji filmu jest etruskie miasto Volterra. Wszyscy się tu znają i szanują. Na niewielkim wzgórzu stoi dom Marii – polskiej poetki, laureatki Nagrody Nobla, autorytetu moralnego. Jej życie toczy się w rytmie włoskiej prowincji, jednak zostaje wywrócone do góry nogami, gdy otrzymuje szokującą wiadomość o tragicznym wydarzeniu. Pod wpływem emocji, podczas uroczystości nadania tytułu honorowego obywatela miasta, zamiast kurtuazyjnych podziękowań Maria wygłasza szokująco niepoprawną politycznie mowę. Od tego momentu bohaterka będzie doświadczać dotkliwych konsekwencji swojego wystąpienia.

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Premiera w polskich kinach zaplanowana jest na 10 maja 2019 roku.

(Opis dystrybutora: Next Film)