Zatrważające dane! W 2018 roku zmarło 414 tys. Polaków, to najwięcej od czasów wojny

Zatrważające dane! W 2018 roku zmarło 414 tys. Polaków, to najwięcej od czasów wojny

"W ubiegłym roku zmarło 414 tys. mieszkańców naszego kraju, czyli o ok. 3 proc. więcej niż w roku poprzednim - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu statystycznego". "To niechlubny rekord" - pisze DGP.

 

"Od zakończenia II wojny światowej nie było roku, w którym rozstało się z życiem tak wielu Polaków. Tak dużą jak w ubiegłym roku liczbę zgonów przewidywano dopiero w 2023 roku" - napisała DGP.

 

Gazeta podkreśla, że "już w 2017 roku statystyczna długość życia kobiet skróciła się o 1,5 miesiąca do 81,1 roku, przy wzroście o tydzień mężczyzn do 74 lat".

 

Jak podkreśliła gazeta "Nie wiadomo, dlaczego ludzie umierali częściej niż wynikałoby to ze struktury demograficznej". "Dane o przyczynach udostępniane są przez GUS z rocznym opóźnieniem.

 

Z opublikowanego kilka dni temu raportu Narodowego Instytutu Zdrowia - Państwowego Zakładu Higieny +Sytuacja zdrowotna ludności Polski+ wynika jednak, że Polacy sami są sobie winni. Z jednaj strony nie widzą, co szkodzi zdrowiu, ale także nie przestrzegają zaleceń lekarskich".

(PAP)