Kamery na policyjnych mundurach. Sprawdź, kiedy i gdzie możesz być nagrywany

Kamery na policyjnych mundurach. Sprawdź, kiedy i gdzie możesz być nagrywany

Jak tłumaczył w poniedziałek rzecznik wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak, głównym celem wprowadzenia osobistych kamer na mundurach policjantów jest transparentność działań policji, ochrona obywateli, oraz ochrona prawna samych funkcjonariuszy.

 

„Poznańscy policjanci zostali wyposażeni w 262 urządzenia. Większość z nich trafiła do policjantów ruchu drogowego. Po 44 kamery otrzymali także funkcjonariusze służb patrolowych z komisariatów Poznań Nowe Miasto oraz Poznań Grunwald” – wskazał Borowiak.

 

Jak podkreślił, urządzenia na mundurach nagrywają przebieg każdej interwencji w miejscach publicznych. „Zapisy z kamer pozwolą rozstrzygać sporne sytuacje występujące podczas interwencji. Będą również traktowane jako materiał dowodowy w postępowaniach karnych” – powiedział Borowiak.

 

Kamery osobiste policjantów zostały zakupione dzięki funduszom przeznaczonym na Program Modernizacji Służb Mundurowych. Borowiak zaznaczył, że decyzja o zakupie sprzętu dla poznańskich policjantów została podjęta po programie pilotażowym przeprowadzonym w trzech garnizonach: stołecznym, dolnośląskim i podlaskim.

 

(PAP)