Lokalny polityk podejrzany o zlecenie zabójstwa aktywistki. Oblano ją kwasem siarkowym

Lokalny polityk podejrzany o zlecenie zabójstwa aktywistki. Oblano ją kwasem siarkowym

Atak na Handziuk i jej śmierć wywołały na Ukrainie oburzenie opinii publicznej, która domagała się wykrycia i ukarania sprawców oraz zleceniodawców przestępstwa. O to samo apelowały do władz w Kijowie organizacje międzynarodowe i rządy państw zachodnich.

 

„Obywatelowi Manherowi przedstawiono zarzut organizacji zabójstwa Kateryny Handziuk” – napisał w poniedziałek na Facebooku prokurator generalny Jurij Łucenko. Według udostępnionych przez niego dokumentów Manher był skonfliktowany z Handziuk m.in. w związku z jej działalnością przeciwko nielegalnej wycince lasów.

 

Bliscy Handziuk mówili wcześniej, że przyczyną ataku były opisywane przez nią w mediach społecznościowych powiązania między władzami Chersonia a prorosyjskimi separatystami, nadużycia policji oraz afery korupcyjne.

 

Manher jest szefem chersońskiej rady obwodowej od 2016 roku. Należał do partii Batkiwszczyna (Ojczyzna) byłej premier Julii Tymoszenko, jednak 31 stycznia w związku ze sprawą Handziuk opuścił szeregi ugrupowania. Manher wielokrotnie zapewniał, że nie ma nic wspólnego z zamachem na działaczkę.

 

33-letnia Handziuk była aktywistką, dziennikarką oraz doradczynią mera Chersonia. 31 lipca 2018 roku została oblana kwasem w bramie swojego domu. Po ataku leczono ją w kijowskim szpitalu, gdzie przeszła kilka operacji. Działaczka zmarła 4 listopada.

 

Po śmierci Handziuk do dymisji podał się prokurator generalny Łucenko, jednak prezydent Ukrainy Petro Poroszenko jej nie przyjął. Do ustąpienia Łucenki i szefa MSW Arsena Awakowa apelowało wcześniej ponad 70 ukraińskich organizacji pozarządowych. Oświadczały one, że politycy ci winni są sabotażu reformy organów ścigania, co prowadzi do bezkarności sprawców napaści na aktywistów społecznych.

 

W październiku 2018 roku wspólną odezwę do władz Ukrainy wystosowały w tej sprawie międzynarodowe organizacje Amnesty International, Human Rights Watch, Freedom House i Frontline Defenders. O ustalenie sprawców i zleceniodawców napaści na Handziuk apelowały też ambasady państw zachodnich: USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Kanady.

 

Z Kijowa Jarosław Junko

(PAP)