Maturzyści zatańczyli Poloneza Równości. Gest solidarności z rówieśnikami LGBT+

Maturzyści zatańczyli Poloneza Równości. Gest solidarności z rówieśnikami LGBT+
youtube/Miłość Nie Wyklucza

Studniówka to ważne wydarzenie w życiu młodych ludzi. Zapowiada matury, czyli egzamin dojrzałości - symbol wejścia w dorosłość. Polonez jest nieodłącznym elementem studniówkowej tradycji. Licealiści ze stołecznego I SLO Bednarska postanowili wykorzystać ten taniec, aby pokazać solidarność z rówieśnikami LGBT+. Tak zrodził się pomysł na Poloneza Równości zatańczonego w parach jednopłciowych. 

- Rozmowa z uczniami na ten temat wynika z tradycji i wartości naszej szkoły - wyjaśnia genezę pomysłu Wanda Łuczak, dyrektorka I SLO. - Od lat staramy się traktować uczniów podmiotowo, kształtować w nich postawy w kontrze do nienawiści i wykluczenia społecznego, a co najważniejsze - dać im poczucie bezpieczeństwa oraz poszanowania godności człowieka. Kiedy więc zdecydowali, że chcą wesprzeć osoby LGBT+, wiedzieliśmy, że powinniśmy w tym pomóc. Mamy nadzieję, że ten gest doda odwagi uczniom LGBT+, sprawi, że poczują się bezpieczni i akceptowani. Spowoduje także szersze zrozumienie dla dylematów, z którymi się borykają - dodaje Łuczak.

Jak podaje Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, które wsparło akcję szkoła jest miejscem, gdzie osoby LGBT+ najczęściej doznają przemocy, a ta obok osamotnienia i braku akceptacji stanowi jedną z przyczyn depresji i myśli samobójczych wśród nastolatków LGBT+ - miewa je aż 70% z nich. W tych okolicznościach pozytywnym sygnałem jest, że 76% uczniów i studentów w Polsce zauważa przemoc skierowaną przeciwko rówieśnikom LGBT+. 

Jak wyjaśniają uczniowie Bednarskiej w filmie nagranym podczas studniówki "Polonez Równości to sygnał, który wysyłamy do wszystkich nastolatków cierpiących z powodu homofobii: dla nas jesteście piękni, silni i ważni".

 
Źródło: mnw.org.pl/polonezrownosci/