Pamiętamy napis ''nienawiść'' na zdjęciu twojej twarzy - mocne słowa na pogrzebie Olszewskiego

Pamiętamy napis ''nienawiść'' na zdjęciu twojej twarzy - mocne słowa na pogrzebie Olszewskiego
PAP/Tomasz Gzell

"Pamiętamy napis +nienawiść+ na zdjęciu twojej twarzy. Wiemy, kogo nazywano +olszewikami+ i oszołomami, to wszystko była cena, jaką płaciłeś. Krótko mówiąc: wiemy, jak i dlaczego narodził się język nienawiści mający wyeliminować formację niepodległościową, której Ty byłeś twórcą" - powiedział Macierewicz, zwracając się do zmarłego.

 

Wiemy też - kontynuował - że "język ten ma zniszczyć naród, rozbić naszą wspólnotę, pogrążyć Polskę w chaosie i wiemy, że musimy mu przeciwstawić prawdę, odwagę cywilną i gotowość do pojednania wobec tych, którzy błędy uznali i do Polski chcą powrócić".

"Przed śmiercią powtarzałeś - +nie mam w obowiązku poddać się+. Te dwa pojęcia - obowiązek i niepodległość najlepiej charakteryzują twoją postawę życiową i twoją drogę w służbie ojczyzny" - powiedział Macierewicz.

 

 

PAP/Paweł Supernak

 

 

 

Janie, dziś cała Polska nie ma wątpliwości, że Twoja postawa, program, działanie Twego rządu, dobrze przysłużyły się ojczyźnie; dla wszystkich jesteś bohaterem, wzorem patrioty, człowieka uczciwego i pełnego poświęcenia - mówił również podczas mszy pogrzebowej Jana Olszewskiego b. szef MON Antoni Macierewicz.


"Janie, Panie Premierze, dzisiaj przed Tobą chylą się sztandary, salutują żołnierze, Polacy oddają hołd, a politycy przyznają Ci rację. Dziś cała Polska nie ma wątpliwości, że Twoja postawa, Twój program i działanie Twojego rządu dobrze przysłużyło się ojczyźnie, trafnie definiowało narodowe potrzeby, było konieczne dla wyrwania kraju z zewnętrznego uzależnienia" - mówił Macierewicz.

 

"Dziś dla wszystkich jesteś bohaterem, wzorem patrioty, człowieka uczciwego i pełnego poświęcenia" - podkreślił b. szef MON.

 

Jak dodał, jedność narodowa wokół osoby i postawy Olszewskiego "jest naszą wielką wartością i nie jest przypadkowa". "Wyrasta ze świadomości, że program, który realizowałeś był oczywisty i zarazem konieczny, był programem odbudowy państwa polskiego, bez którego pozostalibyśmy PRL-bis" - powiedział Macierewicz.

 

(PAP)