Wiceprezydent USA namawia Europę do antyirańskiego sojuszu

Wiceprezydent USA namawia Europę do antyirańskiego sojuszu
fot.PAP/EPA

 

"Nadszedł czas, by europejscy partnerzy przestali podważać amerykańskie sankcje wobec Iranu. Nadszedł czas, by Unia Europejska wycofała się z porozumienia atomowego z Iranem" - powiedział Pence podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC).

"Iran jest wiodącym państwem sponsorującym terroryzm na świecie" - dodał. 

 

Zaznaczył też, że hasło prezydenta USA Donalda Trumpa "America First", czyli "Ameryka przede wszystkim", nie oznacza "America alone", czyli "Ameryka w pojedynkę".

 

"Dwa lata temu z tego podium mówiłem, że amerykańskie przywództwo w wolnym świecie nie osłabnie nawet na chwilę. +America First+ nie oznacza +America Alone+. W tym samym roku prezydent Donald Trump stojąc przy pomniku Powstania warszawskiego powiedział: +Podstawowe pytanie naszych czasów brzmi, czy Zachód ma wolę, by przetrwać?+. Inaczej mówiąc, czy jesteśmy przywiązani do naszych wartości, żeby bronić ich za wszelką cenę? Czy mamy dość szacunku dla naszych obywateli, by chronić naszych granic? Czy mamy pragnienie i odwagę, by zachować naszą cywilizację w obliczu tych, którzy chcą ją obalić i zniszczyć?" - wyliczał.

 

"Dziś jako wiceprezydent USA mogę z dumą ogłosić, że pod przywództwem prezydenta Donalda Trumpa, USA odpowiedziały na to pytanie nie tylko słowami, ale czynami. Dziś Ameryka jest silniejsza niż kiedykolwiek. Ameryka ponownie jest liderem na światowej scenie" - ocenił.

 

(PAP)