Nagrobek Karola Marksa zdewastowany. Ktoś napisał na nim o "bolszewickim holokauście"

Nagrobek Karola Marksa zdewastowany. Ktoś napisał na nim o bolszewickim holokauście
John Jabez Edwin Mayal/WC
Z boku pomnika pojawił się także czerwony napis: "Doktryna nienawiści, a na drugim: "Ideologia przymierania głodem". Cały tył pomnika pokrył napis: "Architekt ludobójstwa, terroru + opresyjnego masowego mordu". Napisy zauważono w sobotę.
 
Wcześniej w tym miesiącu ktoś wytłukł dziury w tablicy wbudowanej w monument zwieńczony rzeźbą głowy Marksa. Pod nią złoconym liternictwem widnieje hasło: "Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się".
 
W grobie spoczywa również Jenny von Westphalen, zmarła dwa lata przed Marksem jego żona, oraz ich wnuk. Tablica pochodziła pierwotnie z jej nagrobka, skąd ekshumowane prochy przeniesiono w 1954 roku w bardziej reprezentacyjne miejsce cmentarza, na którym spoczywają ważne dla angielskiej kultury postaci.
 
Według Maxwella Blowfielda z działu prasowego British Museum, pomnik ufundowany przez Brytyjską Partię Komunistyczną w 1954 roku jest główną atrakcją ściągająca turystów na cmentarz Highgate.
 
"Czerwona farba zniknie, jak przypuszczam, ale nie jest dobrze, że taki poziom i rodzaj zniszczenia zdarzył się dwukrotnie" - powiedział.
 
Autor "Kapitału" i współautor "Manifestu komunistycznego" mieszkał w Londynie od 1849 roku. Jego pomnik już w przeszłości malowano czerwoną farbą, a nawet próbowano w 1970 roku wysadzić w powietrze.
 
(PAP)