Grabiec: ''Chcemy, żeby sygnatariuszami Koalicji Europejskiej było co najmniej pięć partii''

Grabiec: ''Chcemy, żeby sygnatariuszami Koalicji Europejskiej było co najmniej pięć partii''

Na początku lutego grupa b. premierów i b. szefów MSZ podpisała deklarację zawierającą apel o powstanie Koalicji Europejskiej i stworzenie szerokiej listy w wyborach do PE. Autorzy apelu zwrócili się do "odpowiedzialnych sił i środowisk politycznych, samorządowych i obywatelskich" o wystawienie "jednej, szerokiej listy, której celem byłaby odbudowa mocnej pozycji Polski w UE". Pod deklaracją podpis złożyli - oprócz szefa PO Grzegorza Schetyny - także byli premierzy: Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Kazimierz Marcinkiewicz, Włodzimierz Cimoszewicz, Leszek Miller i Marek Belka, a także b. szef MSZ Radosław Sikorski.

 

16 lutego o dołączeniu do Koalicji Europejskiej zdecydował Sojusz Lewicy Demokratycznej. Dzień później taką decyzję podjęła też Rada Krajowa Partii Zieloni. Z kolei Nowoczesna decyzję o dołączeniu do Koalicji ogłosiła w piątek. W sobotę decyzję w sprawie dołączenia do Koalicji Europejskiej ma podjąć PSL.

 

Grabiec powiedział w piątek, że Platforma chce, aby sygnatariuszami Koalicji Europejskiej było co najmniej pięć ugrupowań, które od wielu miesięcy prowadziły rozmowy na temat wspólnego startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podmiotami podpisującymi porozumienie miałyby być: PO, SLD, Nowoczesna, partia Zieloni oraz - jeśli zdecyduje się na dołączenie do koalicji - PSL.

 

Grabiec dodał, że te pięć partii będzie decydować z jakimi podmiotami i na jakich zasadach będą chciały współpracować. Chodzi m.in. o tworzoną przez byłych polityków Nowoczesnej partię Teraz!, która dołączenie do Koalicji ogłosiła 18 lutego. Grabiec zwrócił uwagę, że Teraz! to partia, która powstała stosunkowo niedawno, a rozmowy o wspólnych listach do PE, Platforma prowadziła od roku. "W tej chwili nie ma jeszcze decyzji na temat roli partii Teraz! w koalicji" - mówił rzecznik Platformy.

 

W innej sytuacji - jak mówił Grabiec - jest stowarzyszenie Barbary Nowackiej - Inicjatywa Polska, która była już w Koalicji Obywatelskiej.

"Inne były ustalenia z Grzegorzem Schetyną. Ważne jest, aby koalicje były oparte na wzajemnym zaufaniu. Wierzę, że pomimo tego typu wypowiedzi, uda się zbudować wielką koalicję, która wygra wybory do PE" - powiedział PAP lider Teraz! Ryszard Petru.

 

W piątek akces do Koalicji Europejskiej zgłosiło Stronnictwo Demokratyczne. "W związku z powołaniem Koalicji Europejskiej, która ma łączyć wszystkie siły proeuropejskie i demokratyczne, Stronnictwo Demokratyczne złożyło dziś akces do Koalicji" - napisano na oficjalnym koncie partii na Twitterze.

 

"Cieszymy się z poparcia kolejnych ugrupowań" - powiedział PAP rzecznik PO. "Dotychczas Platforma nie prowadziła rozmów ze Stronnictwem Demokratycznym, a zatem o poszerzeniu koalicji będą decydować partie budujące koalicję" - zaznaczył.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce w niedzielę 26 maja.

 

(PAP)