Putin straszy świat bronią! ''Nasze perspektywiczne modele uzbrojenia nie mają na świecie odpowiedników''

Putin straszy świat bronią! ''Nasze perspektywiczne modele uzbrojenia nie mają na świecie odpowiedników''

Putin podkreślił, że wyposażenie sił zbrojnych Rosji w najnowszą broń, środki dowodzenia i łączności jest dla władz priorytetową kwestią.

 

"Nasze perspektywiczne modele uzbrojenia nie mają na świecie odpowiedników - przynajmniej na razie, i myślę, że długo mieć nie będą" - powiedział. Pracę badaczy i konstruktorów przemysłu obronnego określił jako "ogromną i wytężoną", a ich osiągnięcia jako "unikatowe".

 

Zapewnił, że Rosja będzie nadal wzmacniać swój potencjał obronny, rozwijać i doskonalić swoje siły zbrojne. "W ostatnich latach ich zdolności bojowe, przygotowanie, koordynacja działań znacząco wzrosły" - ocenił.

 

"Rosja jest krajem pokojowym, prowadzącym odpowiedzialną politykę zagraniczną. Dążymy do wzmocnienia stabilności międzynarodowej" - oświadczył Putin. Jednak, jak zastrzegł, władze są świadome konfliktów i zagrożeń we współczesnym świecie i wobec tego zapewnienie bezpieczeństwa Rosji i jej obywateli pozostaje dla nich priorytetem.

 

Putin w niedawnym orędziu do parlamentu powiedział, że Rosja nadal pracuje nad perspektywicznymi rodzajami broni. Wymienił wśród nich strategiczny kompleks rakietowy Awangard, ciężki pocisk międzykontynentalny Sarmat i pocisk manewrujący z napędem jądrowym, o nieograniczonym zasięgu, Buriewiestnik.

 

Zapowiedział także pocisk hipersoniczny Cyrkon, określając jego prędkość na ok. 9 machów, a zasięg na ponad 1000 km. Pocisk ten, wystrzeliwany z okrętów (również podwodnych), będzie zdolny do rażenia celów naziemnych i lądowych. Według mediów rosyjskich Cyrkon jest obecnie w fazie testów.

 

(PAP)