''Pedofilia to narzędzie szatana.'' Papież zapowiada nowe przepisy [WIDEO]

O planach tych poinformował były rzecznik Watykanu i moderator zakończonego historycznego spotkania z udziałem przewodniczących episkopatów z całego świata ksiądz Federico Lombardi.
 
Podsumowując obrady podkreślił: "wysłuchaliśmy głosów ofiar straszliwych przestępstw wykorzystywania seksualnego nieletnich przez członków duchowieństwa. Prosimy szczerze je, a także wszystkich naszych braci i siostry, o przebaczenie za to, co uczyniliśmy złego i czego nie zrobiliśmy".
 
Ksiądz Lombardi przywołał jako "głęboko aktualne" i "wyrażające zaangażowanie" słowa św. Jana Pawła II z 2002 roku: "Ludzie muszą wiedzieć, że w kapłaństwie i w życiu zakonnym nie ma miejsca dla tego, kto mógłby skrzywdzić młodych".
 
Włoski jezuita zapowiedział następnie nowe konkretne inicjatywy, z którymi wystąpi wkrótce Watykan.
 
Będzie wśród nich, jak ogłosił, papieski dokument w formie motu proprio "o ochronie nieletnich i osób zależnych", by "wzmocnić prewencję i zwalczanie nadużyć w Kurii Rzymskiej i w Państwie Watykańskim".
 
Dokument ten towarzyszyć będzie nowym przepisom Państwa Watykańskiego.
 
 
Ponadto ksiądz Lombardi zapowiedział publikację vademecum Kongregacji Nauki Wiary, które pomoże biskupom z całego świata "jasno zrozumieć ich obowiązki i zadania".
 
Jednocześnie, jak ogłoszono, papież Franciszek wyraził zamiar poparcia idei stworzenia specjalnych grup zadaniowych, złożonych z ekspertów, by pomagać konferencjom episkopatu i diecezjom , mającym trudności w rozwiązywaniu problemów i realizacją inicjatyw na rzecz ochrony nieletnich.
 
Pierwsze spotkanie w tej sprawie odbędzie się w Watykanie w poniedziałek.
 
(PAP)