Pękają krakowskie Sukiennice. Niedawny remont był źle przeprowadzony? [WIDEO]

Sukiennice to najprawdopodobniej najstarsza galeria handlowa w Polsce. I przy okazji największa atrakcja krakowskiego Rynku. Mają już prawie siedemset lat. Dlatego ten widok tak bardzo przestraszył obrońców krakowskich zabytków.

 

Komitet Odnowy Zabytków Krakowa zaalarmował władze miasta. Te już przeprowadziły wstępną kontrolę i przyznają, że sprawą trzeba się szybko zająć.

 

Jak wynika ze wstępnych ustaleń, pęka tylko elewacja, a konstrukcja budynku nie jest zagrożona - co może być pewnym pocieszeniem.

 

Ostatni remont Sukiennic zakończył się osiem lat temu. Krakowianie, którzy pracują na Rynku i pamiętają tamte prace, są zbulwersowani.

 

W Sukiennicach na wyższych kondygnacjach znajduje się bezcenna galeria sztuki Muzeum Narodowego. Pod budynkiem z kolei - nowoczesne
podziemne muzeum historyczne, gdzie niedawno pojawiły się kolejne problemy. Po większych deszczach wdziera się tam bowiem woda.

 

Na razie nie wiadomo, czy pęknięcia i wdzieranie się wody są ze sobą związane. Władze miasta zabezpieczyły już pieniądze na nowy remont.

 

Na przestrzeni wieków Sukiennice przetrwały niejedną wojenną zawieruchę. Oby teraz przetrwały kolejny remont.

 

 

We wtorek sprawę pęknięć na sklepieniu pod arkadami od strony Wieży Ratuszowej zasygnalizował Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.
 
Jak zaznaczyli przedstawiciele miasta, pierwsze zagrożenia konstrukcyjne pod arkadami służby techniczne ZBK zaobserwowały już w 2017 roku. Przeprowadzono wówczas oględziny z udziałem specjalisty w zakresie statyki budowli, współautora projektu ostatniego remontu generalnego Sukiennic.
 
Zgodnie z zaleceniami zagrożenie objęto monitoringiem, który wykazał, że zarysowania sklepień nie powiększają się. ZBK zabezpieczył środki na wykonanie w 2019 roku całościowej ekspertyzy przyczyn powstania pęknięć i projektu ich naprawy. Aktualnie prowadzona jest w tym zakresie procedura wyboru wykonawcy.
 
Są pozostałością dawnych średniowiecznych kramów sukiennych. Powstały w XIII w., kiedy przy okazji lokacji Krakowa w 1257 r. książę Bolesław Wstydliwy zobowiązał się postawić dwa rzędy kramów dla handlarzy suknem. Nowe murowane Sukiennice wystawił w połowie XIV w. król Kazimierz III Wielki. W 1555 r. budowla spłonęła. Szybko przystąpiono do jej odbudowy. Sukiennice zwieńczono wówczas attyką i dobudowano arkadową loggię. Sukiennice stały się renesansową ozdobą Krakowa. Swój obecny wygląd uzyskały podczas restauracji dokonanej w latach 1875-79 przez architekta Tomasza Prylińskiego.
 
Ostatni remont parteru Sukiennic przeprowadzono w latach 2006-10. Wymieniono m.in. posadzki, odmalowano ściany i odrestaurowano łukowate stropy, odnowiono kramy, wykonano nowe kanały technologiczne dla instalacji, zainstalowano nawiewy ciepłego powietrza i ogrzewanie podłogowe stoisk. Wymieniono oświetlenie hali oraz podcieni. Pieniądze na remont całego parteru Sukiennic wraz z elewacjami i piwnicami pod halą - ok. 23,5 mln zł - pochodziły z Funduszy Norweskich, budżetu gminy Kraków oraz Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
 
Podczas remontu zmodernizowano też Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku mieszczącą się na pierwszym piętrze Sukiennic.
 
Hala Sukiennic ma wymiary 111 na 10 metrów. Znajduje się w niej prawie 50 kramów z pamiątkami i wyrobami rękodzieła artystycznego z Krakowa i Małopolski. Można w nich kupić m.in. biżuterię, bursztyn, rzeźby, szkło i stroje ludowe. W poszukiwaniu pamiątek oraz niepowtarzalnej atmosfery do Sukiennic zaglądają turyści z całego świata.
 
(PAP)