Skaning ciała na stacji metra. Chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa

Skaning ciała na stacji metra. Chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa
Ministerstwo Transportu planuje przeprowadzić skanowanie ciał pasażerów na dwóch bramkach w wybranej stacji metra w dniach 4-7 marca - poinformowała strona internetowa "JapanToday". Codziennie korzysta z niej ponad 150 tysięcy ludzi. Pasażerowie, którzy nie będą chcieli poddać się skaningowi, będą mogli wchodzić innymi bramkami.
 
To kolejne testy, które prowadzone są w celu wzmocnienia bezpieczeństwa w stolicy Japonii w czasie igrzysk w miejscach w publicznych.
 
W ubiegłym roku doszło do śmiertelnego wypadku w metrze, po tym jak strzelano do wagoników na jednej ze stacji. Podobne incydenty, choć nie z tak tragicznym skutkiem, zdarzały się w tokijskich środkach transportu także wcześniej.
 
W 2018 r. w celu poprawy bezpieczeństwa w metrze i na dworcach kolejowych testowano specjalnie skonstruowane roboty. Miały one wykrywać nienaturalne zachowanie człowieka czy gwałtowny ruch np. upadek, a dzięki zainstalowanym kamerom i sztucznej inteligencji wysyłać raporty na smartfony pracowników danej stacji.
 
Igrzyska w Tokio rozpoczną się 24 lipca, a zakończą 9 sierpnia, zaś paraolimpiada potrwa od 25 sierpnia do 6 września 2020 roku. 
 
(PAP)