40 tys. podpisów pod projektem ws. świeckości państwa. Co na to posłowie?

40 tys. podpisów pod projektem ws. świeckości państwa. Co na to posłowie?

Podczas środowej konferencji prasowej przed Sejmem Nowacka przypomniała, że 6 stycznia br. Inicjatywa Polska ogłosiła swoją "pierwszą akcję dotyczącą świeckości państwa", gdy jej stowarzyszenie zaprezentowało projekt ustawy w tej sprawie.

 

Zwróciła uwagę na 4 główne propozycje projektu: zniesienie finansowania religii w szkołach, organizowanie tych lekcji jako pierwszych lub ostatnich godzin lekcyjnych, zniesienie opłacania z budżetu państwa składek zdrowotnych i ubezpieczenia społecznego, które "państwo płaci za księży" oraz likwidację Funduszu Kościelnego.

 

"Nie ma żadnej przestrzeni, żeby wykonywać większe gesty (wobec Kościoła), niż potrzeba, szczególnie w takiej sytuacji budżetowej, w jakiej dzisiaj jest nasze państwo, gdzie nie ma pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli, albo dla osób z niepełnosprawnościami" - podkreśliła Nowacka. "A tutaj widzimy bardzo dobre źródło finansowania, z którego, jak wiemy, rodzice i w ogóle społeczeństwo pewno by się ucieszyło" - dodała.

 

Według Nowackiej "temat jak uregulować stosunki państwo-Kościół stał się tematem wiodącym w styczniu", a projekt ustawy jest zgodny "ze wszelkim obowiązującym dzisiaj prawem, w tym z konkordatem".

 

Nowacka poinformowała, że pod projektem "bardzo szybko" zebrano ponad 40 tys. podpisów, które w środę zostaną złożone w biurze petycji Kancelarii Sejmu. "Teraz poczekamy na to, co powie sejmowa komisja ds. petycji, w jaki sposób będzie procedować" - dodała.

 

"Wiemy, że w międzyczasie wiele dyskusji przetoczyło się w sferze publicznej na temat rozdziału Kościoła od państwa. Cieszymy się, że udało nam się ten temat wywołać i będziemy również wspierać wszelkie inne inicjatywy dotyczące podobnych rozwiązań prawnych" - zadeklarowała Nowacka.

 

6 stycznia Nowacka poinformowała, że do 20 lutego zbierane będą podpisy pod petycją w sprawie proponowanego projektu ustawy, która zostanie złożona w Sejmie. Jak dodała, jeśli sejmowa komisja ds. petycji nie rozpatrzy wniosku Inicjatywy Polskiej, to "ruszy projekt obywatelski".

 

Stowarzyszenie Inicjatywa Polska zawiązane zostało w lutym 2016 r. przez grupę lewicowych samorządowców oraz polityków zaangażowanych wcześniej w tworzenie Zjednoczonej Lewicy. W tym samym roku stowarzyszenie znalazło się wśród organizatorów "czarnych protestów" przeciwko rozpatrywanemu przez Sejm obywatelskiemu projektowi zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych.

 

Z inicjatywy kierowanej przez Nowacką organizacji powstały ponadto - dwukrotnie odrzucone przez Sejm w pierwszym czytaniu - projekty liberalizacji prawa w tym zakresie (składane pod szyldem komitetu "Ratujmy kobiety"), które zakładały m.in. możliwość legalnego przerywania ciąży do 12. tygodnia.

 

(PAP)