Kandydat na prezydenta podsłuchiwany. Sprzęt szpiegowski odnaleziony w okolicach biura

Kandydat na prezydenta podsłuchiwany. Sprzęt szpiegowski odnaleziony w okolicach biura
fot. screen video Sługa Narodu

"Kijowska policja odkryła w pobliżu biura kandydata na prezydenta Ukrainy Zełenskiego elementy aparatury podsłuchowej. Prowadzone jest śledztwo. Gdzie leży granica między konkurencją w walce o stanowisko a przestępstwem?” - napisał na Twitterze szef MSW Arsen Awakow.

 

Policja została zaalarmowana przez ochronę Zełenskiego, która zauważyła ludzi montujących jakieś sprzęty na dachu domu w sąsiedztwie jego sztabu. Były doradca Awakowa, deputowany Anton Heraszczenko oświadczył, że odnalezione tam elementy świadczą, iż mamy do czynienia z profesjonalnym podsłuchem.

 

„Takiego sprzętu nie można kupić w internecie czy na bazarze. Jest on sprzedawany wyłącznie podmiotom zajmującym się działalnością operacyjno-poszukiwawczą, które mają licencję wydawaną przez SBU (Służba Bezpieczeństwa Ukrainy)”- oświadczył Heraszczenko na Facebooku.

 

Zełenski w sondażach przedwyborczych zajmuje pierwsze miejsce, wyprzedzając urzędującego prezydenta Petra Poroszenkę i byłą premier Julię Tymoszenko. Popularność przyniósł mu m.in. serial telewizyjny „Sługa Narodu”. Gra w nim nauczyciela historii, który nieoczekiwanie dla samego siebie zostaje prezydentem.

 

Z Kijowa Jarosław Junko

(PAP)