W piątek odbędzie się strajk uczniów. Jakie są postulaty młodych ludzi? [WIDEO]

Inicjatorką globalnej akcji jest 16-letnia Greta Thunberd ze Szwecji. W każdy piątek dziewczyna protestowała przeciwko dewastacji naszej planety, a jej akcja przerodziła się w globalny Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. 

 

 

"Nasz ruch jest całkowicie oddolną, apolityczną inicjatywą uczennic i uczniów. Dostrzegliśmy, że mimo wagi problemów związanych z naszą planetą i jej klimatem, temat ten nadal nie jest priorytetem dla osób, które mają możliwość, żeby go zmienić. Jako młodzieżowy strajk klimatyczny, postanowiliśmy zwrócić uwagę na temat zmian klimatycznych." - piszą polscy młodzi ekolodzy na Facebooku.

 

"Dlaczego w godzinach szkolnych? Czy to, że pójdziemy na marsz, a nie do szkoły coś zmieni? Strajk odbywa się w powyższych godzinach, ponieważ chcemy pokazać, że nie będziemy biernie czekać w sytuacji, gdy nasza przyszłość jest zagrożona. Jeżeli szkoły byłyby puste nawet przez jeden dzień, to na pewno nie pozostalibyśmy niezauważeni." - dodają. 

 

W piątek kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się z utrudnieniami w Śródmieściu w związku z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym. Część ulic została zamknięta, autobusy i tramwaje kierowane są na trasy objazdowe - informuje KSP i ZTM.


W piątek o godz. 10 rozpoczął się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny - marsz uczniów, którego celem jest zwrócenie uwagi polityków na zmiany klimatyczne. Manifestująca młodzież zebrała się u zbiegu Marszałkowskiej i Królewskiej. Stąd maszerują Marszałkowską, Al. Jerozolimskimi i ul. Kruczą do Ministerstwa Energii przy skrzyżowaniu ul. Kruczej i Wspólnej.

 

Jak powiedział PAP dyżurny biura prasowego Komendy Stołecznej Policji, na czas przemarszu ulice te są zablokowane. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami.

 

W przypadku braku możliwości przejazdu autobusów i tramwajów ulicami, którymi będzie przechodził marsz, pojazdy komunikacji miejskiej będą kierowane na trasy objazdowe. Mogą wystąpić utrudnienia w kursowaniu tramwajów: 4, 7, 9, 24, 15, 18, 22, 25, 35 oraz autobusów: E–2, 107, 127, 158, 517, 521, 128, 175, 131, 501, 519, 522, 525, 171, 520, 117 i 507.

 

(PAP)