''Wiosenna porządki'' Roberta Biedronia. Wielka akcja sprawdzania zarobków w urzędach [WIDEO]

Jak przekonywał podczas piątkowego briefingu przed Urzędem Marszałkowskim Woj. Śląskiego pełnomocnik okręgowy Wiosny w woj. śląskim Łukasz Kohut, wnioski o udostępnienie informacji nt. wysokości wynagrodzeń nie służą „pokazaniu, że samorządowcy i pracownicy administracji publicznej zarabiają zbyt dużo”.

 

„Naszym celem jest pokazanie, że wszystkie zarobki pracowników instytucji publicznych powinny być jawne. Artykuł 61. Konstytucji RP właśnie o tym mówi, że obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Taki model z dużym sukcesem wdrożył Robert Biedroń, będąc prezydentem Słupska” - wskazał Kohut.

 

Według informacji pełnomocników poszczególnych okręgów partii, w całym woj. śląskim Wiosna złożyła łącznie ponad 170 wniosków o przedstawienie wysokości zarobków w samorządach i np. spółkach komunalnych, w tym w jej okręgu katowickim ponad 60, a w zagłębiowskim – ok. 40.

 

W piątek przedstawiciele Wiosny z woj. śląskiego złożyli także podobny wniosek o ujawnienie zarobków – w okresie od 1 stycznia br. do dnia wykonania wniosku – w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Śląskiego. „Mamy nadzieję, że dowiemy się, jaką dokładnie wartość miał transfer Wojciecha Kałuży z Koalicji Obywatelskiej do PiS tuż po wyborach samorządowych” - zaznaczył Kohut.

 

Przedstawiciel Wiosny nawiązał w ten sposób do ubiegłorocznej decyzji radnego, który choć w wyborach startował z listy KO, po nich zdecydował o poparciu PiS, umożliwiając tej partii samodzielne rządy w regionie i zostając następnie wicemarszałkiem województwa. „Obawiam się, że sami, jako podatnicy, przyłożyliśmy do tego rękę i sfinansowaliśmy tę patologię” - powiedział Kohut.

 

Proszony o komentarz do złożenia przez przedstawicieli Wiosny wniosków o udostępnienie informacji ws. wysokości wynagrodzeń w urzędzie marszałkowskim, dyrektor jego wydziału komunikacji społecznej Adam Skowron przekazał PAP, że urząd nie zabierze głosu w tej sprawie.

 

W zaproszeniu na piątkowy briefing Wiosna informowała, że w ramach ogólnopolskiej akcji "Wiosenne porządki" partia „prześwietla zarobki w ośmiu tysiącach instytucji - ministerstwach, agencjach rządowych, urzędach centralnych i wojewódzkich, a także w spółkach komunalnych”. Według piątkowej deklaracji Kohuta odpowiedzi będą m.in. publikowane w mediach społecznościowych.

 

(PAP)