Kardynał złożył rezygnację z urzędu. Sąd skazał go za niezgłoszenie procederu pedofilii w archidiecezji

Kardynał złożył rezygnację z urzędu. Sąd skazał go za niezgłoszenie procederu pedofilii w archidiecezji
Reuters
Rano w poniedziałek papież przyjął na audiencji kardynała Barbarina, o czym poinformowało biuro prasowe Watykanu nie podając żadnych szczegółów. Decyzji Franciszka o tym, czy przyjmie rezygnację należy oczekiwać w najbliższych dniach.
 
68-letni francuski hierarcha, mianowany arcybiskupem Lyonu w 2002 roku, został skazany za to, że nie zgłosił organom ścigania Francji przypadków nadużyć seksualnych popełnionych przez jednego z księży z archidiecezji Lyonu w latach 80.i 90. wobec nieletnich skautów. O czynach tych Kościół katolicki wiedział od 1991 roku od rodzin ofiar.
 
Ksiądz pedofil ma stanąć przed sądem w tym roku. Członkowie stowarzyszenia ofiar twierdzą, że Barbarin wiedział o tych zarzutach odkąd przybył do Lyonu.
 
Podczas procesu kardynał nie przyznał się do stawianych mu zarzutów tuszowania spraw pedofilii. Jego obrona zapowiedziała apelację. Zaraz po wydaniu wyroku dostojnik ogłosił, że złoży rezygnację na ręce papieża.
 
Metropolita Lyonu jest najwyższym hierarchą kościelnym we Francji, uwikłanym w skandal wykorzystywania seksualnego dzieci w Kościele katolickim. 
 
(PAP)