Powstała polska agencja wynajmu... robotów. Pracownicy mogą czuć się zagrożeni? [WIDEO]

Roboty mają już swoją agencję pracy. I to w Polsce. Dwie firmy - Antal i PIRXON - uruchomiły Agencję Pracy Robotów, do której coraz częściej zwracają się pracodawcy mający problem z zatrudnianiem pracowników.

 

Agencja nie wynajmuje wprawdzie robotów w postaci maszyn, lecz służy udostępnianiem ich kompetencji. Roboty do wynajęcia to tak naprawdę komputerowe algorytmy wykonujące zadania, które zazwyczaj należą do zadań pracownika. Oprogramowanie loguje się m.in. do systemów, wprowadza dane, generuje raporty i faktury, wysyła e-maile, a także pobiera dane z wewnętrznych systemów lub zewnętrznych źródeł danych. Korzysta z popularnych narzędzi, jak poczta e-mail, portale internetowe czy pakiety biurowe.

 

Ponadto pracodawca nie płaci za tworzenie algorytmu, nie opłaca składek - płaci jedynie "pensję" twórcom algorytmów, taką jaką dostawałby zwykły pracownik.

 

Fakt, że cyfrowy robot nie popełnia błędów, nie bierze urlopu i nie choruje, a  pracować może całą dobę - to czysty zysk. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na takie rozwiązanie.